Back to homepage
News | 28.05.2021

Czy można zarazić młodzież pasją do fizjologii?

Asystenci z Katedry Fizjologii i Patofizjologii WL poprowadzili zajęcia dla klasy patronackiej UMW. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czy chórzyści mogą śpiewając zsynchronizować rytm bicia serc i co ma z tym wspólnego AUN.

Mgr Tymoteusz Okupnik i mgr Anna Podsiadły znaleźli sposób, żeby w trudnych warunkach zajęć zdalnych, nie tylko przekazać wiedzę teoretyczną, ale również pokazać jak najbardziej w praktyce przebieg prób, które wykonują ze studentami w pracowniach Katedry Fizjologii.

Nie mogło się obyć bez wprowadzenia teoretycznego. Poza kluczowymi substancjami neuroaktywnymi, podziałem i budową Autonomicznego Układu Nerwowego, pracownicy uczelni opowiadali o tym jak ta wiedza wykorzystywana jest przez klinicystów.
 



Uczniowie poznali też kilka ciekawostek. Jedna z ciekawostek historycznych dotycyzła starożytnych Chin i specyficznego "wykrywacza kłamstw". Ówcześni ludzie wiedzieli, że kiedy ktoś się stresuje, jego ślina gęstnieje (dziś wiemy, że jest to skutek pobudzenia części współczulnej AUN). Dlatego podczas przesłuchania dawano oskarżonemu do przełknięcia garstkę ryżu. Jeśli kłamał, a jego ślina gęstniała na skutek stresu, miał trudność z przełknięciem ryżu. 

Uczniowie dowiedzieli się też czym jest mikroneurografia i jak wygląda zabieg denerwacji. Prowadzący zachęcali do samodzielnego analizowania zależności i wnioskowania.


W części bardziej praktycznej uczniowie mieli szansę obserwować w czasie rzeczywistym jak przebiega próba ortostatyczna Martineta. Służy ona ocenie reakcji układu krążenia (kontrolowanej przez AUN) na gwałtowną zmianę pozycji ciała z leżącej na stojącą. Jeden z prowadzących został podłączony do odpowiedniego urządzenia, a uczestnicy mogli śledzić na ekranie jednocześnie jego zachowanie i odczyty z urządzenia. Po teście wspólnie przeanalizowano wyniki.


 

Pozostałe testy uczestnicy obejrzeli na przygotowanych wcześniej specjalnie na tę okazję nagraniach. Były to: próba głębokiego (kontrolowanego) oddychania, test zimnopresyjny (test lodowatej wody) i próba (manewr) Valsalvy.
 


To właśnie podczas omawiania wyników próby głębokiego oddychania padła odpowiedź na pytanie zadane na pocztku wpisu. Częstość akcji serca zwiększa się podczas wdechu a maleje podczas wydechu. Kiedy chórzyści śpiewają jedną melodię, muszą brać oddech w podobnym czasie, co może przełożyć się na synchronizację bicia ich serc.

Prowadzący na koniec zachęcili młodzież do zgłębiania biologii i podkreślili, że nauka nigdy się nie kończy. Ciało ludzkie i zasady jego działania wciąż kryją wiele tajemnic.

Authored by: Administrator Administrator Creation date: 28.05.2021 Update authored by: Administrator Administrator Update date: 28.05.2021