Rozstrzygnięcie konkursu "Zielona Uczelnia"
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu w obu kategoriach. Zapraszamy do zapoznania się z wyróżnionymi pomysłami. W przyszłym tygodniu wszystkie nadesłane rozwiązania zostaną przedstawione zespołowi zajmującemu się ekologią.
Kategoria 1 „Rozwiązania ekologiczne”
W ramach kategorii “Rozwiązanie ekologiczne” każdy nadesłany pomysł był oceniany oddzielnie. Nie liczyła się liczba pomysłów nadesłana przez konkretną osobę, ale cechy konkretnego rozwiązania.
W trakcie rozstrzygania jury brało pod uwagę:
- czy zgodnie z wytycznymi z regulaminu: w zgłoszeniu podano proponowane miejsce realizacji i krótki opis jaki wpływ rozwiązani ma na środowisko oraz czy rozwiązanie nie jest jeszcze stosowane na uczelni,
- kreatywność rozwiązania,
- czy i w jakim stopniu rozwiązanie pozytywnie wpływa na środowisko,
- realność jego zastosowania w warunkach uczelni,
- dodatkowym atutem było załączenie własnego projektu lub link np. do przykładowego urządzenia, infrastruktury.
W przypadku podania tego samego pomysłu przez kilka osób, nagradzana była ta osoba, która bardziej szczegółowo i ciekawie opisała rozwiązanie.
Nagrodzeni:
- miejsce - Monika Maziak (2 wyróżnione pomysły)
- miejsce - Adrian Brzęk (2 wyróżnione pomysły)
- miejsce - Małgorzata Korzeniowska (2 wyróżnione pomysły)
- miejsce - Ewa Bielenda
- miejsce - Adam Skrobarczyk
Nagroda specjalna – dodatkowa: Agnieszka Weber - za wprowadzanie rozwiązania ekologicznego na trenie uczelni z własnej inicjatywy i własnymi siłami.
Docenione rozwiązania:
1. Zmiany formalne przy inwestycjach.
Zapisać w przepisach wewnętrznych obowiązek konsultacji projektów inwestycyjnych z zespołem ds. zielonej uczelni, który będzie miał możliwość ingerowania ze wskazaniem proekologicznych rozwiązań, co więcej w każdym z ogłaszanych przetargów wykonawcy powinni być dodatkowo punktowani za proekologiczne rozwiązania oszczędzające wodę i energię, ale też niwelujące ślad węglowy.
Wpływ: oszczędność wody i energii.
2. Panele perowskitowe.
Myślę, iż ciekawym rozwiązaniem, a wręcz krokiem milowym byłoby zapewnienie budynkom naszej uczelni pewnej niezależności w pozyskiwaniu energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne są już bardzo dobrze znane wszystkim, ale czy wszyscy słyszeli o ogniwach perowskitowych? Otóż wydaje mi się, że nie, a jest to bardzo ciekawy materiał do pozyskiwania energii, dlaczego? Bo jest elastyczny jak folia i można go przytwierdzić do szyb budynków (np. Wydziału Farmaceutycznego). Co więcej cena nie jest jakaś odstraszająca - około 50 euro za m2. Ogniwa mają grubość 1 mikrona i są prawie przezroczyste, co minimalnie wpłynie na przejrzystość okien (choć oczywiście mogą być zainstalowane na ścianie). A co najważniejsze i najciekawsze pierwsza taka fabryka została otwarta właśnie u nas we Wrocławiu zaledwie kilka dni temu (21 maja 2021- przyp. red.). Autorką owych ogniw jest polska fizyk Olga Malinkiewicz, która odkryła tanią metodę wytwarzania perowskitów. Oczywiście jest to plan długoterminowy, ale przecież nasza uczelnia remontuje swoje budynki więc w zasadzie moglibyśmy wszyscy na tym skorzystać, może nawet udałoby się pozyskać jakieś wsparcie wrocławskiej fabryki? Kto wie, mimo to uważam, idea słuszna i ciekawa.
Link do artykułu o Saule Technologies
3. Kranówka jest zdrowa.
Współpraca z Hydropolis i MPWiK w promocji picia wody z kranu - wspólne akcje we wrocławskich szkołach, przedszkolach, największych zakładach pracy, galeriach handlowych.
Zakaz kupowania wody w plastikowych opakowaniach. Przy jednoczesnym umożliwieniu recyklingu opakowań szklanych.
Promocja korzystania z wody z kranu - być może montowane wspólnie z MPWiK wodopoje w różnych częściach kampusu.
Wpływ: ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem.
4. Aplikacja do umawiania wspólnych przejazdów.
Aplikacja/portal, na którym studenci z uczelni mogliby umawiać się na wspólne przejazdy, zwłaszcza na trasie Borowska – Kliniki i Uczelnia przy ul. Chałubińskiego, ale można by było umówić się też na dojazd do tych miejsc bezpośrednio z domu dla osób mieszkających w pobliżu. Dzięki temu, będziemy emitować mniej spalin, jadąc mniejsza ilością samochodów.
5. Zbiornik na wodę deszczową w Ogrodzie Roślin Leczniczych.
Miejsce lokalizacji: Ogród Botaniczny Roślin Leczniczych Al. J. Kochanowskiego 10-12
Wpływ na środowisko naturalne: odzyskiwanie wody deszczowej z dachów budynków
i wykorzystywanie zebranej wody do podlewania roślin w ogrodzie. Głównym źródłem podlewania roślin w ogrodzie roślin jest woda wodociągowa. Montaż zbiorników pozwoliłby na ograniczenie korzystania z wody wodociągowej.
Link do zakupu przykładowego urządzenia
Przykładowy schemat montażu zbiornika:
Źródło obrazu
6. Sadzenie drzew.
● Sadzenie drzew o rozłożystych koronach, dzięki którym jest możliwość utworzenia jak największego cienia zmniejszającego temperaturę.
● Drzewa bardzo dobrze pochłaniają zanieczyszczenia jak i magazynują CO₂.
● Przeciwdziałanie powstawaniu miejskiej wyspie ciepła.
● Drzewa chronią przed powodzią.
● Zapewnienie schronienia ptakom.
Na obszarze Uniwersytetu Medycznego nadal jest wiele miejsc gdzie można posadzić drzewa m.in. pomiędzy miejscami parkingowymi przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym- zapewnienie ochrony samochodom przed nadmiernym nagrzewaniem się oraz przed budynkiem Farmacji.
7. Papier z recyklingu.
Papier do drukarek z recyklingu, ponieważ bardzo dużo papieru się zużywa. Papier do drukarek z recyklingu mógłby być szczególnie tam, gdzie papier będzie służył krótko-np. test egzaminacyjny czy ankiety COVID przy wejściu do szpitala. Można uratować wiele drzew.
8. Instalacja umywalek w rezerwuarach toalet.
Nie jest to jakaś droga inwestycja, bo przy rezerwuarze jest wąż z wodą, a nie trzeba też wymieniać całego rezerwuaru, tylko jego pokrywę. Ograniczyłoby to ubytki wody, gdyż moglibyśmy spłukać wodę w toalecie, tą samą wodą którą myliśmy wcześniej ręce. Wiem, że toalet jest dużo, ale nie trzeba przecież od razu wszystkiego wymieniać, można się pokusić o takie rozwiązanie w toaletach najczęściej używanych przez studentów (np. szatnie w szpitalu na ul. Borowskiej). Gdyby wprowadzić eksperymentalnie taki rezerwuar wielu studentów na pewno go wybierze, choćby z czystej ciekawości.
Nagroda specjalna za wprowadzenie pomysłu w życie:
Łąka kwietna
W roku 2020 uzyskałam zgodę na utworzenie "łąki" na terenie przyległym do budynku przy ul. Radeckiego 5, ok. 302 mkw. W maju przez miesiąc hakałam, kopałam, wyrywałam chwasty i siałam nasiona kwiatów polnych, dostępnych aktualnie w gotowych mieszankach, przyjaznych dla pszczół czy wabiących motyle. Zaczęłam osobiście ten teren podlewać, a następnie zorganizowałam podlewanie przez panie sprzątające. Uzgodniłam i pilnowałam, by nie kosić tego terenu, czekając na efekty mojej ciężkiej pracy. Jednak po kilku miesiącach ledwo co wyrosły malutkie chabry. Nasiona posiane w innych miejscach zakwitły pięknie, dając właśnie efekt łąki, ale nie tutaj. Wnioski, jakie wyciągnęłam z zaistniałej sytuacji, to: fatalna jakość podłoża z gruzem po budowie oraz konieczność nawiezienia ziemi, aby ten stan poprawić i umożliwić roślinom rozwój. Kwiaty polne też potrzebują dobrej ziemi. Planowałam podjęcie kolejnej próby w roku 2021 i właśnie nadarza się ku temu okazja. Korzystając z doświadczeń, wiem, że należałoby nawieźć tam ziemi i dopiero wtedy posiać odpowiednie nasiona polnych kwiatów, można by było posadzić kilka krzaków niewymagających zbyt dużej pielęgnacji, a kwitnących i pachnących oraz przyjaznych dla pszczół czy motyli (np.: budleja). Można też zagospodarować teren przyległy do budynku przy ul. Radeckiego 9. Gdy będzie już łąka, można postawić/powiesić domki dla owadów.
Kategoria 2 „Nazwa zespołu”
W drugiej kategorii jury brało pod uwagę:
- kreatywność,
- realność wykorzystania nazwy w warunkach uczelni (czy nazwa jest formalna i będzie można ją zastosować w dokumentach),
- czy i w jakim stopniu nazwa nawiązuje do ekologii i naszej uczelni.
1. Zespół ds. wdrożenia rozwiązań proekologicznych/prośrodowiskowych - Mateusz Siedlecki
2. Zespół Uniwersytecki ds. bezpieczeństwa klimatu - Adrian Brzęk
3. Medycy dla natury - Marta Madej
4. EKO-TON-UM - Karol Zagórski
Wyjaśnienie: czyli Ekologiczne Towarzystwo Ochrony Natury Uniwersytetu Medycznego.
Nazwa nawiązuje nie tylko do uczelni i podstawowej cechy konkursu, czyli ekologii, ale również do słowa ekoton, które oznacza ekosystem znajdujący się na pograniczu co najmniej dwóch innych ekosystemów. Z biologicznego punktu widzenia ekoton charakteryzuje się wyjątkowo dużą różnorodnością gatunkową, spowodowaną występowaniem na tym terenie nie tylko gatunków z sąsiednich obszarów, ale też takich, charakterystycznych dla danego ekotonu. Z tego względu są one ważne dla bioróżnorodności. Nazwa może również nawiązywać od Uczelni jako miejsca wymiany poglądów, gdzie spotykają się różni ludzie z odległych zakątków świata oraz do Wrocławia jako "miejsca spotkań" - miejscowości historycznie i współcześnie wybitnie różnorodnej kulturowo, szczególnie na tle regionu.
5. Uniwersytecki Klub Ekoświadomych (UKE) - Marta Woźniak
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i przedstawienie tak wielu ciekawych możliwości. Państwa pomysły zostaną przedstawione zespołowi odpowiedzialnemu za ekologię w przyszłym tygodniu.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Skontaktujemy się z Państwem drogą mailową w celu ustalenia odbioru nagród.