Buduj odporność przez wysiłek fizyczny
Systematyczna aktywność fizyczna podejmowana dla zdrowia jest i powinna być kluczowym działaniem profilaktycznym, tak ważnym w czasie pandemii, podkreślają specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Nakładem wydawnictwa UMW ukazała się właśnie publikacja „Aktywność fizyczna dla zdrowia”, w której eksperci uczelni podpowiadają co robić, gdy brakuje nam motywacji do podejmowania wysiłku fizycznego.
Podręcznik zawiera gotowe zestawy ćwiczeń i środków treningowych, dzięki którym każdy może trenować we własnym zakresie.
— Często brakuje nam odpowiedniej wiedzy, nie znamy metod i sposobów jak racjonalnie zwiększać poziom wysiłku fizycznego w codziennym życiu — wyjaśnia dr Aureliusz Kosendiak. – By każdy mógł skorzystać z tej wiedzy zdecydowaliśmy się udostępnić publikację bezpłatnie.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w różnorodny sposób stara się zachęcić do aktywności fizycznej i zwiększania świadomość społeczną w zakresie dbania o zdrowie. Uczelnia od 6 lat organizuje cykliczny Bieg BUMWRo, zachęca także studentów oraz mieszkańców Wrocławia do udziału w rowerowej inicjatywa „Kręć z UMEDEM”.
– Aktywność fizyczna jest nie tylko najbardziej wydajną formą prewencji chorób cywilizacyjnych, ale także sposobem zabezpieczenia się przed ciężkim przebiegiem Covid-19. Choroby współistniejące zwiększające ryzyko zachorowania, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, często wiążą się właśnie z brakiem ruchu – mówi dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem oraz pomysłodawca Biegu Uniwersytetu Medycznego BUMWRO. — Dlatego kładziemy tak duży nacisk na propagowanie zdrowego trybu życia i szerzenie wiedzy medycznej.
Aktywność fizyczna dla zdrowia – aspekty teoretyczne i praktyczne pod redakcją dr. Aureliusza Kosendiaka – do pobrania TUTAJ
O podejmowanych przez UMW społecznie odpowiedzialnych działaniach opowiada prorektor ds. budowania reelacji i współpracy z otoczeniem dr hab. Tomasz Zatoński, prof UMW.