Rekordowa liczba przeszczepów serca w USK
22 pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał szansę na drugie życie, dzięki transplantacji serca. Od lutego bieżącego roku do teraz wykonano w USK już 22 takie zabiegi.
Wiele przeszczepów nie doszłoby do skutku, gdyby nie natychmiastowa pomoc Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, która udostępniała swój śmigłowiec i transportowała narząd z najdalszych rejonów Polski.
– Pan Andrzej, nasz dwudziesty pacjent otrzymał informację o przeszczepie w dniu swoich 64 urodzin, dzień później, jak mówił po operacji, narodził się na nowo – mówi prof. Michał Zakliczyński kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK. – W przypadku dwóch kolejnych transplantacji wykonaliśmy je tego samego dnia jedna po drugiej. – Każda transplantacja to walka z czasem, bo wielu pacjentów z uwagi na stan zdrowia nie może już opuszczać szpitala. Przeszczepienia wykonuje się wtedy, gdy są dawcy, dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest skorzystać z sytuacji, kiedy narząd jest zgłoszony do pobrania. Nieocenioną pomoc niesie nam Policja, gdy trzeba przetransportować narząd z dalszych rejonów Polski.
USK to szósty ośrodek w kraju, który może wykonywać transplantacje serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia wydało na początku lutego br. Trzy tygodnie później, 25 lutego przeprowadzono pierwszy przeszczep w historii Wrocławia. Nowe serce otrzymał wówczas 26-letni mężczyzna. Od tego czasu zespół specjalistów z wrocławskiego szpitala przeprowadził już 22 udane transplantacje.
– Zakładaliśmy, że w pierwszym roku wykonamy ok. 20 transplantacji, jak widać wykonamy ich znacznie więcej, dlatego zdecydowaliśmy się na powiększenie naszego zespołu kardiochirurgów o kolejnego znakomitego fachowca – mówi prof. Piotr Ponikowski Rektor Uniwersytetu Medycznego, Dyrektor Instytutu Chorób Serca USK.
W 2021, do 10 sierpnia w całej Polsce wykonano 117 transplantacji.