
"Perły Nauki" dla naszego studenta
Projekt, powstający w Zakładzie Histologii i Embriologii we współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Endokrynologicznej UMW, związany z medycyną regeneracyjną i onkologią, uzyskał dofinansowanie MEiN w ramach I edycji programu "Perły Nauki". Badania prowadzi student UMW Tomasz Górnicki pod opieką dr inż. Agnieszki Rusak oraz prof. Piotra Dzięgiela.
Program "Perły nauki", ustanowiony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ma na celu "wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym absolwentom studiów pierwszego stopnia lub studentom po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego".
Tytuł projektu, przyjętego do finansowania brzmi: "Zastosowanie zdecelularyzowanej macierzy tarczycy w medycynie regeneracyjnej i onkologii".
– Jedną z najistotniejszych gałęzi rozwijającej się aktualnie w zawrotnym tempie inżynierii tkankowej są badania nad pozyskiwaniem biomateriałów stworzonych z macierzy tkanek oraz narządów pozbawionych kompartmentu komórkowego (zdecelularyzowanych) – tłumaczy Tomasz Górnicki. – Decelularyzacja może być przeprowadzona na drodze procesów chemicznych, enzymatycznych, a także fizycznych. Główny potencjał tych materiałów tkwi w możliwościach recelularyzacji, czyli ponownego zasiedlenia wybranymi komórkami, a przez to stworzenia biokompatybilnych implantów. Cechą wyróżniającą uzyskanych w ten sposób implantów jest ich struktura molekularna oraz potencjalnie znikoma immunogenność, co czyni je mocno zbliżonymi do naturalnej tkanki. Dostępne aktualnie biomateriały w różnym stopniu odtwarzają złożoność składu oraz poziomu organizacji naturalnej macierzy zewnątrzkomórkowej, co podnosi wartość rusztowań pozyskanych na drodze decelularyzacji w inżynierii tkankowej.
Jak wyjaśnia autor projektu, głównym jego celem jest ocena scaffoldu zbudowanego z tkanki (podścieliska) ludzkiego gruczołu tarczowego otrzymanego za pomocą autorskiego protokołu decelularyzacji. Materiał tkankowy będzie pobierany w trakcie zabiegu strumektomii. W ramach projektu wykonane zostaną interdyscyplinarne badania oceniające potencjał otrzymanego scaffoldu w medycynie regeneracyjnej, a także onkologii eksperymentalnej. W szczegółach chodzi o udoskonalenie stworzonego w trakcie badań wstępnych protokołu decelularyzacji ludzkiej tkanki tarczycowej pobieranej w trakcie zabiegów strumektomii, a także stworzenie charakterystyki mechanicznej i biologicznej otrzymanych scaffoldów. Pozwoli to na określenie ich potencjału w wykorzystaniu w medycynie regeneracyjnej gruczołu tarczowego i przytarczycznego, a także jako trójwymiarowej matrycy w badaniach biologii nowotworów tarczycy.
Przeprowadzone dotychczas badania pilotażowe wykazały skuteczność opracowanego protokołu decelularyzacji.
Wyniki badań zostaną opublikowane w renomowanych czasopismach zajmujących się tematyką inżynierii tkankowej oraz biomedycznej posiadających wskaźnik IF, notowanych w najważniejszych medycznych bazach danych, takich jak MEDLINE, Embase czy Scopus. Kolejnym sposobem przedstawienia wyników projektu jest ich prezentacja na międzynarodowych konferencjach oraz publikacja w formie doniesień zjazdowych.