Back to homepage
News | 17.05.2023

Sukces naszej uczelni w rankingu CWUR

Drugie miejsce wśród polskich uczelni medycznych oraz awans o kilkadziesiąt pozycji w światowym rankingu – tak prezentują się wyniki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w najnowszej edycji The Center for World University Rankings (CWUR).

W tegorocznym zestawieniu CWUR oceniano około 20 tys. uczelni z całego świata, spośród których dwa tysiące najlepszych trafiło na listę rankingową. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajął 899 miejsce w ogólnym zestawieniu uczelni na świecie (TOP 4,4 proc.) i jest to awans o 27 pozycji w stosunku do ubiegłego roku.

W rankingu sklasyfikowano 40 polskich szkół wyższych, a UMW znalazł się w tym zestawieniu na 10 pozycji. The Center for World University Rankings  obejmuje tylko cztery wrocławskie uczelnie, wśród których Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uplasował się na drugim miejscu.

– Cieszę się, że po raz kolejny osiągnięcia pracowników naszej uczelni zostały wysoko ocenione w międzynarodowym zestawieniu. Drugie miejsce wśród polskich uczelni medycznych z taką samą punktacją co Uniwersytet Medyczny w Warszawie, drugie miejsce wśród wrocławskich uczelni i co szczególnie ważne, awans w rankingu w porównaniu z poprzednim rokiem o 27 miejsc, to bardzo dobre wiadomości, które wzmacniają pozycję Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w gronie liczących się na świecie ośrodków akademickich – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW. – Potwierdza to naszą wiarygodność i sprawia, że łatwiej nam nawiązywać współpracę z ośrodkami spoza Polski. Strategia rozwoju uczelni przyjęta przed trzema laty obejmuje także obszar nauki, o czym szczególnie w ostatnim okresie szeroko dyskutujemy. Jestem przekonany, że efekty tych rozmów wzmocnią jeszcze nasze notowania.

The Center for World University Rankings (CWUR) przygotowuje zestawienie na podstawie czterech kryteriów, nie opierając się przy tym na ankietach i danych przekazywanych przez uczelnie. Są to: jakość edukacji (25 proc.), sukcesy i zatrudnienie absolwentów (25 proc.), jakość wydziałów (10 proc.) oraz wyniki badań naukowych, w tym ich efektywność, liczba artykułów opublikowanych w najlepszych czasopismach, wpływ i cytowania  (40 proc). 

Pełna lista rankingowa znajduje się na stronie >>

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 17.05.2023 Update authored by: Monika Szymańska-Antosiak Update date: 22.05.2023