Back to homepage
News | 16.09.2023

Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Nauki

W Miasteczku Naukowym na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęła się XXVI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pod hasłem "Nauka porusza". W sobotę budynek przy ul. Borowskiej 211 wypełniły tłumy odwiedzających, dla których przygotowano ponad 40 wydarzeń – w tym warsztaty, pokazy i wykłady.

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu prof. Kazimierz Orzechowski, środowiskowy koordynator DFN w latach 2009-2016 przypomniał, że nauka to nie tylko zacisze bibliotek czy skupienie, jakie towarzyszy badaczom w laboratoriach. – To także możliwość dzielenia się z innymi wiedzą oraz fascynacją światem nauki – powiedział, dziękując Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu za gościnę.

– To my dziękujemy i bardzo się cieszymy, że możemy być gospodarzem inauguracji tak wielkiego święta. Święta nauki, która porusza i łączy, wyzwalając najlepsze emocje. Oby jak najwięcej takich spotkań, w czasie których będziemy mogli dzielić się pasją i pokazywać, jak wygląda nasza codzienność – mówił prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki, przedstawiciele władz samorządowych Dolnego Śląska i Wrocławia oraz uczelni. Spotkanie uświetnił hejnał DFN w wykonaniu uczniów z klas trąbki Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. M. Zduniaka we Wrocławiu pod kierownictwem Marka Strońskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W związku z tym, że hasło XXVI edycji festiwalu "Nauka porusza" nawiązuje do obchodzonego roku Mikołaja Kopernika, zgromadzeni mogli również wysłuchać wykładu Wojciecha Orlińskiego, autora książki "Kopernik. Rewolucje".

Po oficjalnej części przyszedł czas na korzystanie z festiwalowych atrakcji. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMW zorganizowało m.in. ćwiczenia na ergometrach wioślarskich i trening nordic walking. Dodatkowo przy jego stanowiskach można było dowiedzieć się, jak zrobić z naturalnych składników izotonik oraz odżywczy koktajl bananowy. 

Załoga Centrum Symulacji Medycznej UMW przygotowała warsztaty z pierwszej pomocy w sytuacjach krytycznych oraz "Stop the Bleed" – certyfikowane szkolenie z technik tamowania masywnych krwawień zagrażających życiu. Zespół studentów i pracowników Katedry Ratownictwa Medycznego UMW uczył z kolei, jak wykonywać resuscytację w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia oraz jak stosować automatyczny defibrylator AED.

SKN Mikrobiologii Farmaceutycznej UMW pokazywało, jak dezynfekować dłonie oraz prezentowało hodowle drobnoustrojów i preparaty mikroskopowe. Na stanowisku "Tajemnice transplantacji" dużym powodzeniem cieszyły się operacje przeszczepiania narządów misom, które przeprowadzali najmłodsi, jak również – adresowane do nieco starszych – ćwiczenia zszywania ran.
W miasteczku można było także zobaczyć, jak działa system mechanicznego wspomagania krążenia, a kilka metrów dalej sprawdzić swoje predyspozycje do wykonywania zabiegów chirurgicznych metodą laparoskopową. Odbyły się też wykłady na temat higieny snu, świadomej donacji oraz warsztaty z obsługi glukometru i pena do podawania insuliny, a Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne oferowało przeglądy i porady na temat zdrowia jamy ustnej.

***

Miasteczko Naukowe rozpoczęło doroczną jesienną przygodę z nauką, którą organizatorzy zaplanowali na kilka tygodni. Wrocławska edycja festiwalu potrwa od 16 do 22 września, a edycja regionalna – od 26 września do 27 października. Wykładowcy, studenci i doktoranci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki przygotowali ponad 180 wydarzeń: wykładów, laboratoriów, warsztatów, pokazów i wystaw.

– Zaangażowanie naszych pracowników i studentów w organizację festiwalowych wydarzeń było w tym roku rekordowe – mówi dr hab. Maria Wesołowska, koordynator uczelniany DFN. – W żadnej z poprzednich edycji nie mieliśmy aż tylu propozycji i świetnych pomysłów. Cieszy też różnorodność tematyczna. Będzie naprawdę ciekawie, a wybór trudny.

Bogaty program opracowali m.in. diagności laboratoryjni UMW. Co się bada w laboratorium medycznym, na czym polega obrazowanie molekularne, co i po co pływa we krwi, jak ciężką pracę wykonują nerki, jak wykrywa się substancje psychoaktywne – to tylko niektóre z tematów "laboratoryjnych", które z pewnością zainteresują wielu uczestników.

Na DFN nie zabraknie Muzeum Farmacji UMW, które ma w programie wiele ciekawostek związanych z dawną medycyną. Słuchacze poznają sekrety ziołolecznictwa oraz nadnaturalne moce grzybów w oparciu o ludowe bajki czy klasykę literatury dla dzieci, np. "Alicję w krainie czarów". Dowiedzą się też o składnikach leków sprzed wieków, takich jak np. róg jednorożca i krew smoka.

Dolnośląski Festiwal Nauki to dla uczelni medycznej doskonała okazja do promocji zdrowia i właściwego stylu życia, które są ze sobą nierozerwalnie związane. Przedstawiciele UMW wyjaśnią, dlaczego otyłość jest epidemią XXI wieku, jaki jest związek między spożyciem cukru a chorobami cywilizacyjnymi, na czym polega dieta planetarna, jakie są konsekwencje palenia tytoniu i ogólnie jak być "fit". Będzie można też odbyć wirtualną podróż przez ludzkie łożysko oraz wieczorną lekcję anatomii.

Dodatkowo w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, 22 września zaplanowano wrocławską edycję międzynarodowego konkursu Falling Walls Lab, adresowanego do młodych naukowców. Każdy z nich będzie miał trzy minuty, aby zaprezentować wyniki swoich prac. Zwycięzcy wezmą udział w finale, który odbędzie się w Berlinie.

Strona DFN >>

Galeria zdjęć >>

Fot. Tomasz Golla

Program UMW na DFN
Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 16.09.2023 Update authored by: Anna Szejda Update date: 17.09.2023