O projekcie
Realizacja w ramach projektu | Tworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej |
Skrót naboru |
RCMC |
Numer naboru | ABM/2023/2 |
Numer Wniosku | 2023/ABM/02/00003-00 |
Data złożenia Wniosku | 2023-05-30 |
Nazwa Projektu |
Medycyna Cyfrowa: Innowacyjne podejście do diagnostyki i terapii w oparciu o naukę (RCMC "DISRUPTOR" w UMW) |
Data podpisania umowy | 2023-12-01 |
Kwota dofinansowania | 27 775 128,72 zł |
Okres trwania projektu | 5 lat |
Prasa o nas: We Wrocławiu powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej (www.wroclaw.pl)
Celem projektu jest utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC) przy Uniwersyteckim Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK) w ramach Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW). Będzie to pierwszy krok w kierunku szerokiego zaimplementowania medycyny cyfrowej w strukturach wnioskodawcy. Pomimo szerokiego spektrum zainteresowań badawczych UCWBK przy UMW, w pierwszym kroku planujemy zaproponować działania do dwóch ważnych obszarów klinicznych. Wybrane obszary charakteryzuje znaczna różnorodność w zakresie ilości i rodzaju generowanych danych, ponieważ chcemy, aby docelowy zakres zainteresowań CMC nie był ograniczony do którejkolwiek z dziedzin medycyny.
W naszym projekcie planujemy wykazać korzyści z wdrożenia medycyny cyfrowej w obszarze:
- (I)chorób rzadkich (które dotyczą mniejszych populacji pacjentów) oraz
- (II) chorób sercowo naczyniowych (szczególnie wśród pacjentów z niewydolnością serca (NS), gdzie dysponujemy dużą populacją chorych, których źródłem mogą być zarówno ośrodki wrocławskie jak i ośrodki z całego regionu). Zakładamy, że zakres danych generowanych podczas diagnozy i leczenia pacjenta z NS może być węższy niż zakres danych gromadzonych podczas diagnozy i leczenia chorób rzadkich. Zakładamy, że te dwa, skrajnie różne modele zapewnią elastyczność względem kolejnych dziedzin medycyny i pozwolą zastosować zaimplementowane rozwiązania w każdym innym obszarze.
- Gromadzenie danych obejmie źródła takie jak: system informatyczny UCWBK,
- system szpitalny z współpracującego z UMW Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK),
- system informatyczny Biobanku UMW oraz inne źródła (np. regionalne sieci współpracy naukowej w obszarze kardiologii, krajowe sieci chorób rzadkich, w tym wrodzonych chorób metabolicznych i cukrzycy typu I czy też dane źródłowe z aparatury medycznej wykorzystywanej w USK i/lub UCWBK).
Obecnie, w chorobach rzadkich obszarami problematycznymi są m.in. trudności diagnostyczne oraz brak koordynacji działań medycznych z uwzględnieniem niskiej częstości występowania poszczególnych chorób rzadkich w populacji oraz dużej ilości danych genotypowo-klinicznych obejmujących specyfikę chorób rzadkich.
Stąd w tym obszarze planujemy zidentyfikować obszary diagnostyczne, które można udoskonalić (pod kątem skrócenia i zoptymalizowania ścieżki diagnostycznej i redukcji błędów popełnianych w tym procesie) poprzez zastosowanie innowacyjnych narzędzi analitycznych konsolidujących różnorodne dane biologiczne, kliniczne i środowiskowe oraz algorytmy, które wskażą ważne korelacje (np. genomowo-środowiskowe, diagnostyczno-społeczne czy diagnostyczno-ekonomiczne), celem realnego usprawnienia procesu diagnostycznego, co wpłynie na ustalenie właściwej terapii i poprawę jakości życia pacjentów.
We współczesnej kardiologii (dziedzinie która dotyczy coraz większych populacji) wyzwaniem będzie efektywne i jak najbardziej precyzyjne personalizowanie terapii, oparte o wyłanianie podgrup pacjentów o podobnym profilu klinicznym oraz o predykcję w zakresie hospitalizacji i zgonów, co umożliwi identyfikację chorych wymagających najpilniejszych interwencji.
Stąd też w obszarze kardiologicznym planujemy testować i implementować algorytmy grupujące, predykcyjne i klasyfikujące. Oba modele będą wspierane przez obszar patomorfologii, radiologii oraz biobankowania w standardzie omics grade (w tym sekwencjonowania/analiz omicznych) zarówno jako narzędzi, które będą również generatorami danych i informacji dla RCMC jak i jako obszarów, które też można udoskonalić (np. przyspieszając analizę danych obrazowych). Tu planujemy implementować algorytmy dedykowane pracy z danymi obrazowymi oraz algorytmy wyszukujące błędy, braki czy duplikacje w danych. Zakładamy, że każdy z algorytmów będzie miał zarówno wartość naukową, jak i praktyczną, mogąc w sposób rzeczywisty poprawić realizację zadań klinicznych (efekty naukowe, medyczne, ekonomiczne i społeczne). Jesteśmy przekonani, że tak zaplanowane kroki pozwolą na rozszerzenie zakresu implementacji medycyny cyfrowej w kolejnych latach istnienia RCMC.