Back to homepage
News | 27.03.2024

Filia UMW już niebawem w nowej siedzibie

Nowa lokalizacja wałbrzyskiej filii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu coraz bliżej. Będą się tu kształcić studenci kierunku lekarskiego UMW. O finale procedury przejęcia budynku przy al. Wyzwolenia 36/38 w Wałbrzychu poinformowali w środę, 27 marca, prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– To kontynuacja projektu, który rozpoczął się zaledwie rok temu. To wtedy z prof. Agnieszką Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki i Romanem Szełemejem, prezydentem Wałbrzycha, zdecydowaliśmy o utworzeniu tu filii UMW. Teraz to kolejna i nie ostatnia decyzja o budowaniu uniwersyteckiego Wałbrzycha – mówił prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW. 

– Dla nas, dla miasta i regionu, to od lat najważniejsza decyzja. To inicjatywa, o którą od dawna zabiegali samorządowcy od Kamiennej Góry po Kłodzko. Ma to dla nas znaczenie cywilizacyjne: zarówno dla pacjentów, jak i dla całego sektora uzdrowiskowego – dodał dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. 

Kamienica przy al. Wyzwolenia 36/38 w Wałbrzychu pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Już wcześniej wykorzystywano ją na cele oświatowe, ponieważ przez kilka lat działało tam przedszkole. Obiekt ten to w sumie ponad 1800 m. kw. powierzchni użytkowej. 

Według planu powstanie tu nowoczesne centrum symulacji dla kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego, pracownie: biochemiczne, biofizyczne, mikrobiologii, mikroskopowe, komputerowe, do nauki anatomii i do diagnostyki laboratoryjnej. W budynku będą też sale seminaryjne, część administracyjna i część wypoczynkowa dla studentów. Zanim się to jednak stanie wymaga on gruntownego i kosztownego remontu.

Planowo remont powinien zakończyć się w styczniu 2026 r., a do końca czerwca tego samego roku kierunek lekarski filii UMW w Wałbrzychu powinien zostać przeniesiony do nowej siedziby. Nowe miejsce pozwoli na zwiększenie liczby studentów.

– Przekazanie budynku dla filii UMW jest potwierdzeniem deklaracji prof. Piotra Ponikowskiego, że liczba kształcących się u nas lekarzy będzie rosnąć – zauważył prezydent Wałbrzycha. 

– Jest to możliwe dzięki dobrej współpracy z władzami lokalnymi. Tempo jest szalone, a efekt spektakularny. Mamy filię UMW i wypełniamy misję uczelni: kształcimy kadrę medyczną dla miasta i regionu. Z roku na rok będzie więcej studentów uczących się w filii UMW, która posiada pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej – powiedziała prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki.

Filia UMW w Wałbrzychu już kształci przyszłych medyków

Od października 2023 roku wałbrzyska filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu korzysta z bazy dydaktycznej Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Na kierunku lekarskim kształci się obecnie 45 studentów. Zainteresowanie studiami w filii UMW było ogromne, ponieważ o jedno miejsce ubiegało się 10 kandydatów. Proces kształcenia przyszłych lekarzy w wałbrzyskiej filii jest identyczny, jak ten realizowany na UMW we Wrocławiu. Wysoko wykwalifikowana kadra medyczna, małe grupy studentów i nowoczesne prosektorium w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. I najważniejsze – filia ma pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce uzyskał zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Polskiej Komisji Akredytacyjnej na uruchomienie kierunku lekarskiego poza swoją siedzibą.

– Filia UMW i teraz nowy budynek – to jeszcze silniej wiąże naszą uczelnię z Wałbrzychem. To kolejny krok do budowania silnej, nowoczesnej filii UMW. Potencjał Wałbrzycha dla kształcenia przyszłych lekarzy jest fantastyczny. To przykład dla Polski, że dobra współpraca z władzami lokalnymi i wsparcie procentuje. Mamy filię i prężnie się rozwijamy – stwierdził prof. Piotr Ponikowski. 

W kwietniu Dzień Otwarty filii UMW

Ciekawe wykłady, prezentacje, spotkania z władzami, wykładowcami oraz studentami uczelni to i jeszcze więcej zaplanowano w ramach Dnia Otwartego filii UMW w Wałbrzychu. Wydarzenie adresowane jest do licealistów nie tylko z subregionu wałbrzyskiego i nie tylko z klas maturalnych. Zaplanowano je na 18 kwietnia od godziny 10:00. Pełna agenda dostępna będzie już wkrótce.

Więcej informacji o UMW w Wałbrzychu >>

Fot. Tomasz Modrzejewski

Authored by: Anna Szejda Creation date: 27.03.2024 Update authored by: Monika Szymańska-Antosiak Update date: 29.03.2024