Back to homepage
News | 16.05.2024

Wygrana naszych studentów

Studenci II roku ratownictwa medycznego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu wywalczyli miejsce na podium podczas XII Mistrzostw Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Jakub Brońka, Bartłomiej Chojnacki i Jakub Nitecki zwyciężyli w dwóch konkurencjach medycznych, a w klasyfikacji generalnej zdobyli brązowy medal.

Zawody, które odbywały się w Bielsku-Białej, zgromadziły 20 drużyn z całego kraju. Studenci UMW pod okiem nauczycieli z Zakładu Ratownictwa Medycznego, z Krzysztofem Griesmannem na czele, przygotowywali się do nich od kilku tygodni. Zdobywali nowe umiejętności, kompletowali sprzęt, a w salach ćwiczeniowych spędzili wiele nadprogramowych godzin.

Mistrzostwa mają na celu doskonalenie posiadanych oraz zdobycie nowych umiejętności ratowania ludzkiego życia oraz podnoszenie kwalifikacji studentów ratownictwa medycznego. Dla uczestników zawodów organizatorzy przygotowali siedem zadań (symulacji zdarzeń medycznych), w tym trzy nocne.

Konkurencja "Gerald" polegała na wezwaniu do 9-letniego dziecka, które od kilku dni zmagało się z infekcją i pogarszającym stanem zdrowia. – Na miejscu okazało się, że dziecko ma dziewięć miesięcy a nie lat i towarzyszy mu przerażona matka. Naszym zadaniem było zbadanie niemowlaka i zebranie wywiadu oraz postawienie rozpoznania. Była to ostra niewydolność wątroby wywołana przedawkowaniem paracetamolu – wyjaśnia Jakub Brońka. – Dodatkowo w czasie interwencji doszło do nagłego zatrzymania krążenia, co wymagało przeprowadzenia resuscytacji u pacjenta pediatrycznego. Ta umiejętność również była oceniana przez sędziów.

Kolejna rywalizacja to "Awantura" i scenariusz, który zakładał wezwanie zespołu ratownictwa medycznego do mężczyzny zaatakowanego potłuczoną butelką. Pacjent miał ranę brzucha, wytrzewienie jelit i wstrząs hipowolemiczny. Należało go odpowiednio zabezpieczyć, a jednocześnie wspólnie z policją zająć napastnikiem, który nagle dostał drgawek i wystąpiła u niego niewydolność oddechowa. Ocenie podlegało też podjęcie decyzji, który z mężczyzn jako pierwszy powinien zostać hospitazliowany.

– W trzecim starciu musieliśmy przejąć ewakuowanego przez GOPR grotołaza. Mężczyzna spadł z dużej wysokości i doznał urazu zmiażdżeniowego kończyny dolnej. Właściwą diagnozą było rozpoznanie hiperkaliemii, głównego zagrożenia jego zdrowia i życia – dodaje Bartłomiej Chojnacki. 

Współpracę z GOPR przewidywało też zadanie "Gaciok", czyli pomoc rowerzyście, który podczas jazdy przez górskie szlaki upadł i doznał licznych obrażeń. W 10 minut zespół miał zbadać pacjenta, zabezpieczyć jego funkcje życiowe i przygotować do transportu przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Wezwanie LPR konieczne było także do nieprzytomnej nastolatki, która próbowała popełnić samobójstwo na szczycie wieży widokowej w Beskidach. Ratownicy musieli zmierzyć się z zatrzymaniem krążenia, ale też znaleźć jego przyczynę. Punkty otrzymały te zespoły, które przeszukały osobiste rzeczy dziewczyny, wśród których znalazły puste opakowania po przedawkowanych lekach. Z uwagi na dużą odległość do szpitala i trudny, górzysty teren premiowane było eównież szybkie wezwanie lotników.

W ramach konkurencji "Skwarek" zawodnicy wspierali działania straży pożarnej, która poinformowała o możliwych poszkodowanych. Jedynym okazał się jeden z nich, którego ewakuowano z płonącego budynku z oparzeniami obejmującymi 70 proc. ciała.

– Sprawdzianem były dla nas ciężkie uszkodzenia. Musieliśmy wykonać u strażaka resuscytację krążeniowo-oddechową oraz wykazać się umiejętnościami m.in. intubacji dotchawiczej oraz zakładania dostępu doszpikowego w celu podaży leków – tłumaczy Jakub Nitecki.

Ostatnie starcie, "Gondola", dotyczyło wiedzy teoretycznej z zakresu postępowania z pacjentami dorosłymi oraz pediatrycznymi, zgodnej z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC – European Resuscitation Council) 2021.

Załoga z UMW, obok brązowego medalu, otrzymała puchary za najlepsze wyniki w rozgrywkach "Awantura" i "Ciemna grota", w których wykazała się najlepszą znajomością procedur ratunkowych. Z kolei Jakub Brońka został nagrodzony tytułem MVP mistrzostw.

Fot. Zakład Ratownictwa Medycznego UMW

Authored by: Anna Szejda Creation date: 16.05.2024 Update authored by: Anna Szejda Update date: 18.05.2024