








Uczniowie potrafią uratować ludzkie życie
Uczniowie Szkoły Podstawowej „Edukacja” we Wrocławiu już wiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca. Po szkoleniu zgodnie stwierdzili, że czynności, które trzeba wykonać, aby uratować ludzkie życie są bardzo proste i nie ma się czego bać.
Na chwilę przed zakończeniem roku szkolnego – w ramach kampanii społecznej „Porusz serce” - uczniowie klas od 4 do 8 odwiedzili Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, gdzie lekarze i studenci kierunków medycznych przekazali im teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę, dzięki której na pewno nie przejdą obojętnie obok nieprzytomnego, leżącego na ulicy człowieka.
- Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny, czy oddycha, a następnie w jaki sposób należy uciskać klatkę piersiową oraz zastosować defibrylator AED, aby utrzymać go przy życiu aż do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Mamy ogromną nadzieję, że wiedzę tę przekażą swoim kolegom i rodzinom – mówi dr Gracjan Iwanek z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Po szkoleniu uczniowie zgodnie stwierdzili, że udzielenie pierwszej pomocy to nic trudnego i aby uratować komuś życie wystarczy tylko kilka prostych kroków.
- W pierwszej kolejności musimy sprawdzić czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, przystąpić natychmiast do uciskania klatki piersiowej i w tym czasie poprosić kogoś, aby zadzwonił po pogotowie oraz pobiegł po defibrylator AED. Jeśli nie będzie urządzenia w pobliżu i nie będziemy mieli możliwości jego zastosowania to klatkę piersiową trzeba uciskać aż do przyjazdu karetki. To naprawdę proste i nie należy się bać udzielania pierwszej pomocy – zapewnia jeden z uczniów.
"Porusz serce" to kampania społeczna realizowana przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. W jej ramach uświadamiamy, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia (NZK) oraz uczymy, jak przeprowadzać ją skutecznie i bezpiecznie.