Opis studiów podyplomowych

Opis studiów podyplomowych

Studia dotyczą praktycznych aspektów stosowania rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji w różnorodnych obszarach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, tj.:

  • w obszarze klinicznym (AI jako wsparcie analizy danych, wnioskowania i predykcji,  diagnostyki, planowania i realizacji leczenia, profilaktyki, promocji zdrowia, z przykładami realnych wdrożeń)
  • w obszarze organizacyjnym (zarządzanie w ochronie zdrowia, wsparcie finansów, organizacji pracy, zarządzania personelem, zasobami, materiałem biologicznym  itd.)
  • w obszarze kształcenia (wsparcie dydaktyki klinicznej i szkoleń)
  • w obszarze B+R (działalność naukowa: wsparcie naukowców w badaniach, obliczeniach, przeszukiwaniu zasobów naukowych).

 

Studia będą składały się z:

- wykładów oraz  ćwiczeń / praktycznych warsztatów przeprowadzonych przez osoby doświadczone
w obszarze zasad wykorzystania AI w medycynie w tym doświadczonych w zakresie wdrożeń rozwiązań opartych o AI ze szczególnym uwzględnieniem sektora ochrony zdrowia, tj.:

- Pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu;

- Pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu;

- Ekspertów zewnętrznych (np. specjalistów z zakresu regulacji i certyfikacji innowacyjnych rozwiązań medycznych czy wdrażania AI w ochronie zdrowia).

 

Absolwent uzyska szeroką wiedzę dotyczącą możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia, obejmującą podstawowe informacje na temat zasad działania algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego jak również modeli językowych.

Słuchacze nauczą się zasad postępowania z danymi medycznymi oraz cech, którymi charakteryzują się przykładowe, dotychczas opracowane i wdrożone rozwiązania wspierające prace w obszarze ochrony zdrowia oparte o sztuczną inteligencję.

Absolwent zyska szereg umiejętności związanych z procesem poznawania, oceniania ,selekcjonowania i wdrażania rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję w różnorodnych aspektach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Podczas studiów będzie można wzmocnić kompetencje ułatwiające komunikację i współpracę w ramach interdyscyplinarnych zespołów , powoływanych na potrzeby wdrożeń różnorodnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję oraz zdolności ułatwiające komunikację i negocjacje ze sprzedawcami i dostawcami oprogramowania i innych rozwiązań informatycznych niezbędnych w procesie wdrażania takich rozwiązań w placówkach ochrony zdrowia.

Zamierzamy zaznajomić słuchaczy z potencjałem AI w kontekście diagnostyki medycznej opartej o dane cyfrowe ( niebędące obrazami oraz dane obrazowe tj. zdjęcia, filmy ), w kontekście robotyki medycznej i nowoczesnej chirurgii. Mamy na celu pokazać rolę AI we wspomaganiu decyzji klinicznych i zarządzaniu materiałem biologicznym/ biobankowaniu.

Będzie możliwość pochylenia się nad dobrymi praktykami we wdrażaniu AI w ochronie zdrowia, bazując na doświadczeniu praktyków oraz konkretnych  przykładach z Polski i całego świata, z uwzględnieniem aspektów etycznych ( w kontekście możliwości, szans i ograniczeń).

Słuchacze otrzymają możliwość zorientowania się w obrębie dziedzin, których zakres może wywierać wpływ na procesy związane z wdrażaniem rozwiązań AI tj. z obszarem badań naukowych i klinicznych, badań omicznych i biologii systemów, bioinformatyką, bioststystyką, telemedycyną.

Nie zostaną pominięte kwestie zasad działania najpopularniejszych systemów i platform funkcjonujących w ochronie zdrowia, włączając w to kwestie cyberbezpieczeństwa w kontekście  danych medycznych i pracy systemami informatycznymi i danymi cyfrowymi w ochronie zdrowia jak również zasad certyfikacji innowacyjnych rozwiązań medycznych (w tym algorytmów/ oprogramowania/ technologii)/

Wymagania:

Uczestnikiem studiów podyplomowych mogą być osoby posiadające kwalifikacje pełną co najmniej na poziomie VI Polskich Ram Kwalifikacji tj. tytuł inżyniera lub licencjata, uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki (Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dn. 20 lipca 2018r.).
 

Czas trwania:

1 rok (2 semestry)

Koszt:

7000,00 za całość, tj.: 3500,00 zł za każdy semestr 

Studia będą prowadzone we współpracy z

 

Medical Innovation Institute Sp.z o.o.

Medical Innovation Institute

TÜV NORD Polska Sp. z o.o.

TUVNORD

CONSONANCE Sp. z o.o.

Consonance