Back to homepage
News | 24.07.2024

DFN na naszej uczelni

Ponad 120 wykładów, warsztatów i zajęć w laboratoriach przygotowali na tegoroczną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. DFN rozpocznie się w sobotę, 14 września i potrwa do 21 września, a następnie wyruszy na Dolny Śląsk.

Przewodnie hasło XXVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki brzmi "Trenuj umysł", co nawiązuje do obchodów, ustanowionego przez sejm, Roku Polskich Olimpijczyków. Z tego samego powodu Miasteczko Naukowe, impreza inaugurująca DFN, stanie w sobotę, 14 września na terenie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

– W ubiegłym roku byliśmy organizatorami Miasteczka Naukowego na naszym Wydziale Farmaceutycznym, a w tym roku będziemy aktywnymi gośćmi – mówi dr hab. Maria Wesołowska, koordynator Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ds. DFN. – Przygotowaliśmy wystawę o świecie mikrobów, warsztaty na temat transplantacji, ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy oraz cukrzycy i zdrowia jamy ustnej.

Na terenie miasteczka stanie też Mobilne Centrum Edukacyjne (naukobus) – nowoczesna przestrzeń szkoleniowa i klasopracownia, która łączy wirtualną rzeczywistość (VR) z nauką. Na miejscu będzie również zespół "Porusz Serce", który pokaże jak udzielać pierwszej pomocy.

W kolejnych dniach, już na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, na zainteresowanych światem nauki będą czekały liczne atrakcje i niespodzianki. Wydarzenia w ramach DFN adresowane są do różnych grup wiekowych (przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych (klasy: 0-3, 4-6, 7-8) oraz ponadpodstawowych i dorosłych) więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Wykłady i prezentacje

W programie znajduje się wiele wykładów. Pracownicy, doktoranci i studenci UMW opowiedzą m.in. o osteoporozie, niedokrwistości, chorobie afektywnej dwubiegunowej, próchnicy, schorzeniach kręgosłupa, chorobach nerek i wątroby, płodności, pamięci i trenowaniu umysłu, zamiennikach cukru, suplementach diety i preparatach ziołowych, kremach i maściach, a także wybitnych dolnośląskich naukowcach, którzy zmieniali świat na przestrzeni minionych wieków oraz metodach leczenia stosowanych w XVII i XVIII wieku. Zaplanowano też prezentację dotyczącą tortur wykorzystywanych w średniowiecznej Europie, Chinach, wśród plemion indiańskich oraz w Polsce, w czasach powojennych. 

Muzea i Centrum Symulacji Medycznej

W ramach festiwalu uczelnia otworzy drzwi swoich muzeów: Muzeum Medycyny Sądowej, Muzeum Anatomii i Muzeum Farmacji. Będzie można obejrzeć znajdujące się w nich eksponaty oraz posłuchać ekspertów-przewodników, którzy opowiedzą m.in. o historii tych fascynujących miejsc. 

– Zaprosimy również do Centrum Symulacji Medycznej. Pokażemy miejsce, w którym na co dzień do nauki medycyny wykorzystywane są najnowsze technologie. Dzięki symulatorowi odczuć starczych uczestnicy spotkania poczują, z jakimi ograniczeniami mierzą się seniorzy, a dodatkowo porozmawiamy, jak wspólnie zadbać o ich komfort. Zaprezentujemy techniki zakładania szwów, badania fizykalnego jamy brzusznej oraz różne rodzaje wenflonów. Z kolei panie serdecznie zapraszamy na naukę samobadania piersi – zachęca Mariusz Koral, kierownik centrum.

Warsztaty i zajęcia w laboratoriach

Podczas warsztatów i pokazów uczestnicy festiwalu będą mogli odwiedzić uczelniane pracownie i laboratoria. Na długiej liście wydarzeń są m.in. doświadczenia i eksperymenty chemiczne, możliwość wykonania morfologii krwi i przyjrzenia się jej komórkom pod mikroskopem. Naukowcy opowiedzą o drobnoustrojach i pokażą te, które mieszkają na dłoniach czy przedmiotach codziennego użytku, a przy okazji nauczą, jak skutecznie myć ręce. 

Odwiedzający dowiedzą się również, jak zbudowany jest mózg i stworzą neuron, podejrzą fascynującą grupę zwierząt, jaką są pasożyty. W planach są też zajęcia dotyczące tworzenia leków, maści czy syropów, podczas których chętni otrzymają możliwość zaprojektowania tabletki i wydrukowania jej na drukarce 3D.

– Pokażemy także, jak działają poszczególne zmysły i opowiemy o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą otyłość. Przy okazji damy możliwość zbadania własnej wagi na siatkach centylowych oraz oceny zawartość tkanki tłuszczowej przy pomocy fałdomierzy i bioimpedancji elektrycznej. Nasi goście zobaczą też hodowlę nowotworów, świat białek, wystawę kości, rośliny lecznicze i wiele, wiele innych – zapowiada dr hab. Maria Wesołowska. 

Osoby, które lubią sprawdzać swoją wiedzę, będą mogły wziąć udział w quizie parazytologicznym oraz teście wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz antykoncepcji. Dla wielbicieli zagadek UMW przygotował scenariusz, podczas którego będą mieli okazję wcielić się w śledczych rozwiązujących sprawę kryminalną oraz zabawę w stylu "escape room", która przeniesie ich do świata odkryć fizjologicznych minionego stulecia.

***

Szczegóły przygotowanych przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu atrakcji znajdują się na stronie DFN. Należy wejść w wyszukiwarkę wydarzeń, jako organizatora zaznaczyć uczelnię oraz wybrać lokalizację (panel po lewej stronie). Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z opisami wydarzeń. Obok dat i miejsc, znajdują się tam informacje, do jakiej grupy wiekowej są skierowane oraz kiedy i w jaki sposób można się na nie zapisać.

dfn umw

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 24.07.2024 Update authored by: Anna Szejda Update date: 20.08.2024