
Miasteczko Naukowe Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
Miasteczko Naukowe DFN
Uwaga! Ze względu na prognozowane opady deszczu impreza przenosi się z Pól Marsowych do Wielofunkcyjnej Hali Sportowej AWF Wrocław przy al. Ignacego Paderewskiego 35 – mapka >>
W sobotę, 14 września w godz. 10.00-15.00 na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu stanie Miasteczko Naukowe – wydarzenie inaugurujące 27 edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Będą tam również stoiska Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Miasteczko Naukowe to wyjątkowe miejsce, gdzie nauka spotyka się z zabawą. Wśród ponad 40 atrakcji znajdą się te, które przygotowali pracownicy i studenci UMW:
RKO na procent 100!
Nauka pierwszej pomocy, w tym: ocena bezpieczeństwa, wzywanie pomocy, resuscytacja krążeniowo-oddechowa z użyciem AED, postępowanie z osobą nieprzytomną oddychającą, postępowanie w przypadku zadławienia osoby dorosłej i dziecka oraz sprawdzenie efektywności ucisków na specjalnym sprzęcie.
Słodko-gorzkie chwile – różne oblicza cukrzycy
Warsztat poświęcony diagnostyce, kontroli i leczeniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z obsługa glukometru i pena do podawania insuliny oraz samodzielnie zmierzyć glikemię. Przedstawione zostaną również zasady postępowanie w przypadku hipoglikemii.
Współczesne ratownictwo medyczne – ludzie – sprzęt – procedury
Uczestnicy warsztatów uzyskają podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, resuscytacji, defibrylacji zautomatyzowanej AED oraz zapoznają się z nowoczesnym sprzętem stosowanym w ratownictwie medycznym.
Fascynujący świat mikrobów
Wystawa dotycząca dezynfekcji rąk, której uczestnicy będą mogli sprawdzić, czy potrafią skutecznie myć dłonie. Organizatorzy zademonstrują także hodowle drobnoustrojów, preparaty mikroskopowe i najciekawsze wyniki badań prowadzonych przez studentów ze SKN Mikrobiologii Farmaceutycznej.
Poltransplant na DFN
Stoisko, na którym będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat donacji narządów i tkanek. Dla najmłodszych uczestników przygotowano fantomy (misie), którym dzieci będą mogły przeszczepić narządy. Organizatorzy zaprezentują również działanie systemu mechanicznego wspomagania krążenia LVAD HEART MATE III (left ventricular assist device) oraz pokażą i nauczą, jak zszywanić rany.
Zdrowie jamy ustnej kluczem do zdrowia całego organizmu
Na stoisku będzie można sprawdzić stan swoich zębów, skonsultować się z doświadczonymi stomatologami i otrzymać porady dotyczące utrzymania zdrowego uśmiechu.
Wstęp do Miasteczka Naukowego jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na stronie >>