Back to homepage
News | 16.09.2024

Tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

560 tysięcy osób w Polsce każdego roku słyszy diagnozę złośliwego nowotworu głowy i szyi. Połowa pacjentów z tym rozpoznaniem umiera, głównie z powodu zbyt późnego zgłoszenia się do lekarza. Specjaliści Centrum Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przekonują, że te nowotwory można skutecznie leczyć, a w tym ośrodku – jako jedynym na Dolnym Śląsku – pacjenci znajdą kompleksową pomoc. 

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, organizowany po raz dwunasty tradycyjnie w trzecim tygodniu września, jest okazją do edukacji społecznej na temat chorób onkologicznych w tym obszarze.

– W przypadku nowotworów głowy i szyi świadomość jest tym bardziej ważna, że leczenie podjęte na wczesnym etapie rozwoju choroby przynosi znakomite rezultaty – mówi szef Centrum Chirurgii Głowy i szyi UMW prof. Tomasz Zatoński. – Tymczasem pacjenci zbyt często trafiają do nas dopiero w zaawansowanym stadium, gdy nasze działania nie mają wielkich szans na powodzenie. Czasami wydaje się niewiarygodne, jak można nie zauważyć wcześniej symptomów choroby, zwłaszcza tych w widocznych obszarach ciała.

Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy te, które rozwijają powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Dotyczą jamy ustnej, gardła, krtani, jamy nosowej, zatok, w ślinianek, tarczycy i gruczołów przytarczycowych.

Prof. Tomasz Zatoński wspomina jednego z pacjentów, mieszkańca Wrocławia, który trafił do centrum z guzem na szyi wielkości dyni, rozwiniętym ze ślinianek. Zmiana musiała rosnąć latami. Pytanie, dlaczego mężczyzna wcześniej nie zareagował i nie zwrócił się do lekarza; dlaczego guza nie zauważył nikt z rodziny i otoczenia? Podobnych przypadków jest wiele. Kończą się tragicznie, a wcale tak nie musi być.

Centrum Chirurgii Głowy i Szyi UMW tworzy interdyscyplinarny zespół, złożony ze specjalistów z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Ośrodek oferuje chorym pełne spektrum leczenia onkologicznego, łącznie z zabiegami rekonstrukcyjnymi (np. krtani). W programie leczenia nowotworów głowy i szyi uczestniczą otolaryngolodzy, chirurdzy szczękowo-twarzowi, ale także inni specjaliści Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu: radiolodzy, histopatolodzy, neurochirurdzy, okuliści, onkolodzy kliniczni. Pacjenci otrzymują także rutynową opiekę psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i farmakologa klinicznego.

Tegoroczny Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi organizowany jest pod hasłem "Zrozumieć wirusa brodawczaka ludzkiego HPV". Niektóre typy wirusa HPV predysponują do powstania pewnych nowotworów złośliwych, m.in. w obszarze głowy i szyi. Infekcji można zapobiec w prosty sposób – poprzez szczepienie. W ubiegłym roku ruszył powszechny, darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat, finansowany z budżetu państwa. We Wrocławiu darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka realizowane są już od 13 lat, podczas których zaszczepionych zostało tysiące nastolatków.  

Prof. Tomasz Zatoński podkreśla rolę profilaktyki zdrowotnej w jak najszerszym ujęciu. To nie tylko szczepienia, ale także promocja zdrowego stylu życia jako prewencji przeciwnowotworowej.

– W tym roku w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi 21 września w Poznaniu organizowany jest bieg "Run&Walk", pod hasłem "Uciekaj przed rakiem głowy i szyi", a my we Wrocławiu tydzień później mamy wydarzenie, którego idea jest zbliżona – podkreśla prof. Tomasz Zatoński. – Bieg Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, organizowany od 2015 roku ma na celu głównie promocję zdrowia. Biorą w nim udział całe rodziny i na tym właśnie nam najbardziej zależy. W tym roku zapraszamy na start 28 września.

głowy i szyi

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 16.09.2024 Update authored by: Anna Szejda Update date: 17.09.2024