Back to homepage
News | 08.10.2024

Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął kolejny rok

Na ten dzień najstarsi studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu czekali z niecierpliwością. 

– Jestem studentką UTW od sześciu lat. Po wakacjach chętnie wracam do znajomych i na zajęcia. Byłam pielęgniarką i teraz pogłębiam swoją wiedzę oraz uczę się nowych rzeczy – mówi Maria Pawila, słuchaczka UTW na UMW. 

I to dla ludzi starszych lub – jak eufemistycznie się ich określa w "jesieni życia" lub będących w "trzecim wieku" – jest najważniejsze. Spotkania z nowymi ludźmi i poznawanie nowych rzeczy Uniwersytet Trzeciego Wieku UMW zapewnia od 2016 r . Na co dzień w zajęciach uczestniczy 140 studentów. Podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2024/2025 dołączyło do nich 21 słuchaczy. 

– UTW promuje zdrowy styl życia, inspiruje do działania, wspiera aktywność naszych najstarszych studentów na Uczelni. Mamy bogatą ofertę edukacyjną, mówimy o profilaktyce, ponieważ zdrowie seniorów jest dla nas priorytetem – mówił podczas inauguracji prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. społecznej odpowiedzialności uczelni. 

Średnia wieku wszystkich studentów wynosi ponad 65 lat. Wśród słuchaczy dominują kobiety.

– Jesteśmy bardziej aktywne i otwarte na nowości. Chętnie chodzę na wykłady o tematyce prozdrowotnej, uczę się angielskiego. Namówiłam też mojego męża – mówi Barbara Kretschmer, studentka UTW, a Ryszard Kretschmer dodaje: – Gdy poszedłem na emeryturę, czułem się zagubiony. Wtedy żona zapisała nas tu na zajęcia i do tej pory jesteśmy. Nie wyobrażam sobie tygodnia bez zajęć. 

Podczas inauguracji szczególne podziękowania złożono prof. Michałowi Jeleniowi, który organizował UTW i przez wiele lat wspierał oraz nadal wspiera jego działalność. Wszyscy podkreślali niezwykłą życzliwość i wsparcie Profesora. 

– Bez pana zaangażowania, dobrego słowa i pogody ducha UTW nie byłby tym, czym dziś jest – podkreślał prof. Tomasz Zatoński. 

To właśnie prof. Michał Jeleń powiedział kiedyś, że "starość to zobojętnienie, utrata radości życia i spadek aktywności życiowej". Temu przeciwdziała UTW, który pomaga w podtrzymywaniu rozwoju intelektualnego, integracji rówieśniczej i międzypokoleniowej, rozrywce, poprawie kondycji fizycznej słuchaczy oraz promocji zdrowego stylu życia. Studenci dostają narzędzia do podtrzymywania ciekawości świata i ludzi, wzrostu aktywności fizycznej, nabywania nowej wiedzy. Tu spotykają ciekawych ludzi, uczą się nowych rzeczy. Takich, na które nie mieli kiedyś czasu albo ochoty. To, jak podkreślają specjaliści, najlepszy sposób na dożycie późnego wieku w dobrej kondycji psychiczno-fizycznej. Bo prawdziwa wiosna może przypadać nawet na jesień życia – tłumaczą. 

– Jestem studentem UTW od trzech lat, odkąd przeszedłem na emeryturę. Potrzebowałem nowych wyzwań, zaangażowania się. Wykłady na uczelni są bardzo ciekawe, uwielbiam gimnastykę umysłu i spotkania z nowymi ludźmi – mówi Andrzej Dubaniewicz, zastępca przewodniczącego Prezydium Samorządu Słuchaczy UTW. 

Pierwszy wykład "Czy starzenie jest czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów hormonozależnych u kobiet”, wygłosił, podczas inauguracji, prof. Andrzej Milewicz, a już 10 października kolejne zajęcia: "Zagrożenie życia. Kiedy wezwać karetkę, a kiedy iść do lekarza" i "Taka rola dietetyka, by poszukać zamiennika". 

Galeria zdjęć >>

Fot. Tomasz Walów

Authored by: Katarzyna Sudnik Creation date: 08.10.2024 Update authored by: Anna Szejda Update date: 08.10.2024