Back to homepage
News | 25.11.2024

Wizyta niemieckiej delegacji

W ramach polsko-niemieckiego projektu "Postępy w podejmowaniu decyzji o powrocie do sportu pacjentów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego", Katedrę i Klinikę Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odwiedził zespół z Medizinische Hochschule Brandenburg Theodor Fontane.

W skład delegacji weszli: prof. Roland Becker, dr Robert Prill (kierownik projektu po stronie niemieckiej) oraz dwoje studentów: Claudia Sasse i Jonathan Lettner.

Prof. Roland Becker wspólnie z prof. Pawłem Reichertem, kierownikiem Katedry i Kliniki Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki, uczestniczył w przeprowadzanych operacjach. Gość z Niemiec asystował przy zabiegach endoprotezoplastyki stawu łokciowego, stawu barkowego, nadgarstka oraz endoprotezoplastyki stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka.

W ramach wizyty odbyło się także seminarium naukowe poświęcone najnowszym osiągnięciom w ortopedii i rehabilitacji, które otworzyli prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW i prof. Paweł Reicher. Podczas spotkania prof. Roland Becker wygłosił wykłady: "Robotic Systems in Knee Surgery" oraz "Meniscus Surgery – ESSKA Consensuses 2016 and 2019", a dr hab. Aleksandra Królikowska, prof. UMW, która jest kierownikiem projektu po stronie polskiej, zaprezentowała prelekcję "Meniscus Rehabilitation – ESSKA Consensus 2024". Na zakończenie przemawiał dr Robert Prill, który przygotował wykład pt. "Wroclaw-Brandenburg Collaboration in Orthopedics and Rehabilitation: Achievements and Future".

Seminarium było okazją do wymiany doświadczeń oraz podsumowania dotychczasowych osiągnięć. Dr Robert Prill przypomniał, że rozwijana od 2021 r. współpraca między ośrodkami z Wrocławia i Brandenburgii, zaowocowała ponad 25 publikacjami, ponad 30 referatami na konferencjach, wspólnymi rozdziałami w książkach, a także wspólnymi doktorantami oraz realizacją bilateralnego projektu badawczego. W przyszłości może być ona bardziej efektywna, dzięki finansowaniu mobilności członków projektu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

***

Prof. Roland Becker, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Szpitalu Uniwersyteckim Medizinischen Hochschule Brandenburg Theodor Fontane w Brandenburg an der Havel w Niemczech. Jest jednym z najbardziej znanych badaczy w dziedzinie chirurgii stawu kolanowego na świecie. Opublikował prawie 300 recenzowanych artykułów i od lat wygłasza wykłady na najważniejszych światowych konferencjach. W latach 2022-2024 był prezesem Europejskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej, Chirurgii i Artroskopii Kolana (European Society for Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy – ESSKA), będącego jednym z najbardziej wpływowych towarzystw w tej dziedzinie na świecie.

Dr Robert Prill jest fizjoterapeutą, zajmuje się tematyką uszkodzeń i schorzeń w obrębie stawu kolanowego. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rehabilitation Committee, który działa w obrębie ESSKA oraz Evidence Based Practice in Brandenburg: A JBI Affiliated Group.

Fot. Tomasz Walów/Małgorzata Sagan-Nowicka

NAWA

Authored by: Anna Szejda Creation date: 25.11.2024 Update authored by: Anna Szejda Update date: 11.12.2024