Back to homepage
News | 23.01.2025

To nie będzie zwykłe muzeum

Rozpoczęły się prace nad zapowiadaną przez rektora prof. Piotra Ponikowskiego nowatorską inwestycją. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu planuje stworzyć unikatowe w skali kraju i Europy miejsce o nazwie Centrum Odkryć Medycznych. O planach związanych z projektem mówiła, podczas styczniowego posiedzenia senatu uczelni, dyrektorka Wioletta Samborska.

Centrum Odkryć Medycznych (COM) będzie popularyzowało wiedzę medyczną oraz osiągnięcia, które pozostawiły trwały ślad w historii medycyny. Ma to być przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna przeznaczona dla uczniów, turystów i wszystkich tych, którzy interesują się zarówno przeszłością, jak i innowacjami.

– Nieżyjący już Zdzisław Olejczyk, który był pomysłodawcą Hydropolis (multimedialnego centrum wiedzy o wodzie działającego przy MPWiK Wrocław), marzył, aby było to miejsce równie często i chętnie odwiedzane co Rynek, Panorama Racławicka, Hala Stulecia czy ZOO – mówi Wioletta Samborska, która jako dyrektorka Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis została wyróżniona w prestiżowym rankingu "100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2023".

Teraz do takich miejsc ma dołączyć Centrum Odkryć Medycznych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. COM powstanie w zabytkowym budynku przy ul. Curie-Skłodowskiej 66/68, w którym przez lata (od 1883 roku) funkcjonowała Klinika Chirurgii Ogólnej. Obecnie jej pacjenci przyjmowani są w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej, a gmach w którym pracowali m.in. prof. Wiktor Bross czy prof. Jan Mikulicz-Radecki stoi pusty. Najpierw zostanie odrestaurowany, w części przywrócone zostają dawne układy pomieszczeń, a następnie – na powierzchni 9 tys. m kw. – ulokowane zostanie centrum. 

Inspiracją dla niego będą m.in. muzea człowieka i medycyny, które funkcjonują w Niderlandach, Francji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Polsce (Centrum Nauki Kopernik) oraz wystawa Body Worlds. 

– Nie chcemy jednak tworzyć typowego muzeum, bo takie placówki już istnieją i jest ich na świecie bardzo dużo. Zależy nam na powołaniu wyjątkowego miejsca, które będzie wystawą narracyjną o odkryciach medycznych, wzbogaconą bogatymi zbiorami muzealnymi Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Miejscem, w którym medycyna połączy historię, innowacje oraz edukację – wyjaśnia Wioletta Samborska.

Cele, jakie będą stały przed Centrum Odkryć Medycznych, to upowszechnianie badań naukowych, przystępna prezentacja wiedzy medycznej oraz promocja zdrowia i profilaktyki. Wykorzystane zostaną do tego m.in. nowe technologie. COM będzie pełniło też ważne funkcje turystyczne oraz komercyjne. W planach, obok budowy stref (Odkryć Medycznych, Future Medicine, Historii Medycyny, Wystaw Czasowych i Warsztatowo-Laboratoryjnej), jest stworzenie części konferencyjnej dla 400-1000 osób.

– Liczymy, że w tygodniu centrum będzie miejscem odwiedzanym przez grupy szkolne i przedszkolne, a w weekendy stanie się atrakcją turystyczną dla całych rodzin – dodaje Wioletta Samborska. 

Uczelnia zaplanowała warsztaty wydobywcze adresowane do społeczności akademickiej oraz zewnętrznych interesariuszy. – Nie wyobrażam sobie, żeby koncepcja centrum i wystaw, które się w nim znajdą powstała bez udziału pracowników i studentów uczelni oraz ich wiedzy medycznej – tłumaczy dyrektorka.

Zgodnie z planem COM zostanie udostępnione w 2027 roku. Koszt inwestycji wyniesie około 120 mln zł. Pieniądze będą pochodziły ze środków krajowych, unijnych i własnych.

Zabytkowy budynek już teraz można zwiedzić w ramach aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przygotowanej przez uczelnię.

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 23.01.2025 Update authored by: Anna Szejda Update date: 23.01.2025