Events | 07.03.2025

Pokaz filmu "Mensch"

W piątek, 7 marca o godz. 18.30 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się specjalny pokaz filmu "Mensch" – dokumentu o Ludwiku Hirszfeldzie, wybitnym polskim lekarzu i immunologu, którego badania nad grupami krwi miały przełomowe znaczenie dla medycyny. Film ukazuje nie tylko jego osiągnięcia naukowe, ale także niezłomność w obliczu historycznych wyzwań. Szczególne miejsce zajmuje w nim Wrocław, gdzie Hirszfeld po wojnie pracował, wykładał i współtworzył Instytut Immunologii. Po seansie zaplanowano z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.

Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu "Mensch" odradzał się mimo, że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Znany w świecie szerzej niż w Polsce. Naukowiec "od krwi", którą świat podzielił na "lepszą" i "gorszą". Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy. Kosmopolita, który mógł kontynuować karierę naukową w Szwajcarii, ale wybrał Polskę. Mógł wykładać w Ameryce tuż po wojnie, ale wrócił do Polski. Jego losy w warszawskim getcie są przejmujące. Małżeństwo Ludwika Hirszfelda z żoną Hanną to być może najważniejszy wybór jakiego dokonał w życiu.

"Mensch" to pierwszy pełnometrażowy film o Ludwiku Hirszfeldzie. W filmie znajdują się nigdy wcześniej nieprezentowane materiały archiwalne, wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich , niemieckich, szwajcarskich, serbskich naukowców. Akcję filmu budują inscenizacje, dzięki którym przenosimy się w rzeczywistość w której żył Hirszfeld: w wiele rzeczywistości, ponieważ "nasz" Hirszfeld był w istocie obywatelem świata.

Film nie tworzy z jego biografii laurki. Hirszfeld nie był i nie jest pomnikowy. Był blisko ludzi, żył i pracował z ludźmi, dla ludzi. Ludwik Hirszfled – Mensch.

Opis pochodzi ze strony Kina Nowe Horyzonty

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda
Creation date: 07.03.2025
Update authored by: Anna Szejda
Update date: 07.03.2025