Back to homepage
News | 24.03.2025

Studenci zagraniczni w Polsce

„Studenci Zagraniczni w Polsce” to prestiżowe wydarzenie poświęconego internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego. Organizatorem spotkania, które odbyło się w dniach 30-31 stycznia 2025 roku w Gdańsku, była Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Uniwersytet Gdański oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu reprezentowały: prof. dr hab. Marzena Dominiak, prorektor ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, Magdalena Szymków - Cieniawska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UMW oraz Miłosława Witkowska, specjalistka ds. Współpracy Międzynarodowej UMW.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli uczelni, ekspertów ds. internacjonalizacji oraz decydentów, którzy analizowali wyzwania i perspektywy umiędzynarodowienia polskich uczelni. Wydarzenie podsumowało dotychczasowe osiągnięcia programu „Study in Poland” i nakreślono nowe horyzonty działania. A wyzwań jest dużo – co w swoich wystąpieniach podkreślała wielokrotnie prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca KRASP, rektorka UAM, a także  Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. Konferencja skupiła się na aktualnych wyzwaniach związanych z umiędzynarodowieniem polskich uczelni, takich jak procedury wizowe i integracja studentów zagranicznych. 

20-lecie programu „Study in Poland”

Jednym z kluczowych punktów konferencji było podsumowanie 20 lat funkcjonowania programu „Study in Poland” oraz 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2005 roku liczba zagranicznych studentów w Polsce wzrosła z 8 do ponad 100 tysięcy. Do podwójnego jubileuszu – 20-lecia „Study in Poland” i 55-lecia UG – nawiązał w czasie otwarcia min. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, życząc obu instytucjom stu lat i zwracając uwagę na ogromny wysiłek środowiska działającego przez ostatnie kilkadziesiąt lat na rzecz umiędzynarodowienia uczelni. Podkreślił też, że konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce”, organizowana po raz osiemnasty, co roku podsumowuje to, co działo się przez ostatnie dwanaście miesięcy w obszarze umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce. – Trzeba zauważyć, że ostatni rok był bardzo dynamiczny dla społeczności akademickiej, przede wszystkim w związku z działaniami prowadzonymi przez rząd RP na rzecz wyeliminowania istniejących nieprawidłowości związanych z umiędzynarodowieniem.

Wyzwania i rekomendacje

Podczas obrad wielokrotnie podkreślano konieczność usprawnienia procedur administracyjnych oraz dalszej integracji studentów zagranicznych. Prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca KRASP i rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odnosząc się do sprawy procedowanej obecnie ustawy wizowej, zwróciła uwagę na to, że środowisko akademickie miało szansę współpracować przy jej pisaniu.
– Teraz z wielką nadzieją czekamy na ten akt prawny, bo wszystkim nam zależy na tym, by droga do uzyskania polskiej wizy studenckiej była klarowna, transparentna i szybka. To trzy warunki niezbędne do tego, by rosło umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego - podkreśliła.
Prof. Kaniewska przypomniała, że do tradycji studiowania od czasów renesansu należy wielokulturowość – jak mówiła, studiowanie to zawsze była wędrówka w poszukiwaniu wiedzy. W tym kontekście nakreśliła perspektywę dla polskich uczelni: Naszym marzeniem jest, by w Polsce studentów z zagranicy kształciło się coraz więcej.

Ważnym głosem w czasie otwarcia konferencji była wypowiedź dr Bianki Siwińskiej, prezeski Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która podsumowała: - Program Study in Poland to najlepsze ucieleśnienie tego, o czym obecnie mówi się globalnie – do rozwiązywania globalnych problemów potrzebna jest współpraca. My od osiemnastu lat, spotykając się na dorocznej konferencji, zacieśniamy współpracę dla coraz większego umiędzynarodowienia uczelni polskich, integrujemy się, dyskutujemy i wreszcie znajdujemy rozwiązania najważniejszych aktualnie wyzwań.

Perspektywy na przyszłość

Konferencja została bardzo wysoko oceniona przez uczestników, którzy docenili jej merytoryczny poziom oraz profesjonalizm organizacyjny. Podczas gali finałowej podkreślono wkład Fundacji Edukacyjnej Perspektywy w rozwój internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego. Sukces konferencji stanowi impuls do dalszego rozwoju programu „Study in Poland” i wzmacniania pozycji Polski jako atrakcyjnego kierunku akademickiego na arenie międzynarodowej.

Authored by: Katarzyna Sudnik Creation date: 24.03.2025 Update authored by: Katarzyna Sudnik Update date: 24.03.2025