Back to homepage
News | 26.03.2025

Obrady Senatu UMW

Podczas marcowego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przedstawiciele społeczności akademickiej uroczyście pożegnali zmarłych prof. Krystynę Sawicz-Birkowską oraz prof. Andrzeja Lewandowskiego – wieloletnich i cenionych pracowników uczelni.

Sylwetkę prof. Krystyny Sawicz-Birkowskiej (1935-2025), specjalistki chirurgii ogólnej, dziecięcej i onkologicznej, zaprezentował prof. Dariusz Patkowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej UMW. 

– Jej życie było przepełnione pracą, pasją i oddaniem chirurgii oraz onkologii dziecięcej, dzięki którym zapisała się w historii polskiej medycyny oraz pamięci tych, którzy mieli zaszczyt ją poznać i z nią współpracować – mówił. – Dziś to nie do pomyślenia, ale wiele lat temu osobiście przyrządzała leki do chemioterapii w gabinecie zabiegowym i nadzorowała każde ich podanie. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu doszło do spektakularnej poprawy wyników leczenia dzieci z chorobą nowotworową.

Prof. Dariusz Patkowski poznał prof. Krystynę Sawicz-Birkowską w czasie studiów, gdy był wolontariuszem w klinice oraz członkiem kierowanego przez nią studenckiego koła naukowego.

Pani Profesor była aktywna zawodowo przez 65 lat swojego życia i mimo przejścia na emeryturę w 2005 r., przez kolejnych kilkanaście lat wciąż przyjmowała pacjentów w poradni onkologii dziecięcej.

– Nie usłyszę już ciepłego przywitania: "Dareczku" oraz pytań o to, co słychać, gdzie wyjeżdżam i jaki nowy zabieg wykonałem – dodał prof. Dariusz Patkowski. – Pani Profesor, jej determinacja, pracowitość oraz wielkie oddanie pacjentom i onkologii dziecięcej zawsze będzie w naszej pamięci. Dziękujemy za wszystko.

senat

Prof. Andrzeja Lewandowskiego (1945-2025), wieloletniego pracownika dawnej Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego, wspominał prof. Krzysztof Grabowski. 

– Niezmiernie trudno mówić na żałobnym posiedzeniu senatu o swoim koledze, przyjacielu, z którym przez blisko 40 lat łączyła mnie aktywność zawodowa i naukowa, z którym operowałem przy jednym stole – zaczął. – Był bardzo dobrym, wszechstronnym chirurgiem i dydaktykiem, który posiadał niezwykły dar szkolenia. Sam często korzystałem z jego życzliwych wskazówek dotyczących techniki i taktyki chirurgicznej.

Prof. Krzysztof Grabowski podkreślił, że prof. Andrzej Lewandowski był człowiekiem bardzo skromnym, który unikał rozgłosu. – Może o tym świadczyć fakt, że przygotowując wystąpienie, nie znalazłem żadnego jego zdjęcia, a to które prezentuję we wspomnieniu, otrzymałem od jego córki – wyjaśnił. – Przy tym był bardzo pomocny i pozostanie w naszej pamięci, jako doskonały specjalista oraz niezwykle życzliwy człowiek.

Kondolencje lub wspomnienia możecie Państwo zamieszczać w naszej księdze >>

senat

Dalszą część uroczystego posiedzenia zdominowały gratulacje. Rektor prof. Piotr Ponikowski wręczył je najpierw – wraz z powołaniem w skład Senatu UMW – lek. Justynie Pilch, nowej przewodniczącej Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Najlepsze życzenia oraz dyplomy odebrali również nowo mianowani profesorowie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, którym tytuły nadał Prezydent RP:

  • prof. Tomasz Jurek, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej 
  • prof. Bartosz Małkiewicz, kierownik Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej
  • prof. Kamil Jurczyszyn z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej

Prof. Piotr Ponikowski pogratulował również dr. hab. Markowi Murawskiemu, kierującemu Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej, który otrzymał nominację na konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz dr Katarzynie Wadowskiej.

Dr Katarzyna Wadowska została laureatką konkursu – organizowanego przez firmę StatSoft Polska – na najlepszą pracę doktorską, przygotowaną przy wykorzystaniu narzędzi statystyki i analizy danych zawartych w programach z rodziny Statistica. Nagrodę wręczył jej dr Janusz Wątroba, dyrektor ds. dydaktyki StatSoft Polska.

Jury nagrodziło rozprawę dr Katarzyny Wadowskiej pt. "Diagnostyczne i prognostyczne wykorzystanie oznaczeń potencjalnych biomarkerów raka płuca u pacjentów narażonych środowiskowo na ksenobiotyki dymu papierosowego", napisaną pod opieką promotorska prof. Marioli Śliwińskiej-Mossoń z Katedry Analityki Medycznej Wydziału Farmaceutycznego UMW.

Fot. UMW

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 26.03.2025 Update authored by: Anna Szejda Update date: 31.03.2025