Back to homepage
News | 25.04.2025

KRAUM stawia na jakość i edukację zdrowotną

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) podejmuje kolejny ważny temat. Po zaproponowaniu zmian w standardach kształcenia lekarzy i zwróceniu uwagi na humanizację medycyny, czas na edukację zdrowotną. Kolejny raz przedstawiciele uczelni medycznych z całego kraju spotkają się we Wrocławiu, by rozmawiać o jakości kształcenia przyszłych pracowników systemu ochrony zdrowia. Konferencję „Edukacja zdrowotna, medyczna i humanizacja we współczesnym kształceniu kadr medycznych” zaplanowano w dniach 22-23 maja na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

W programie konferencji wiele miejsca poświęcono edukacji zdrowotnej. Od nowego roku szkolnego znajdzie się ona w programie polskich szkół. Choć eksperci są zgodni, że przedmiot powinien być obowiązkowy, nie udało się wprowadzić go w takiej formule. W czasie spotkania we Wrocławiu eksperci, nauczyciele akademiccy, ale także uczniowie i nauczyciele wspólne zastanowią się nad wzajemnymi oczekiwaniami, założeniami programu, możliwościami i wyzwaniami stojącymi przed edukacją zdrowotną.

- Debata publiczna wokół edukacji zdrowotnej to dla nas impuls do dyskusji nad tym, jaką rolę w systemie ochrony zdrowia pełnią, a jaką chcielibyśmy, żeby pełnili, absolwenci zdrowia publicznego. Kształcimy ich na uczelniach medycznych od lat i od lat mamy poczucie, że ten potencjał nie jest do końca wykorzystany przez system ochrony zdrowia – mówi prof. Agnieszka Piwowar. Prorektor ds. studentów i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dodaje, że do dyskusji zaproszono nie tylko akademików, ale też uczniów i nauczycieli. – Ważne jest dla nas pokazanie nie tylko różnych perspektyw, ale też konkretnych przykładów tego, jak sami rozumiemy edukację zdrowotną. Dlatego w programie znalazła się kampania #nabieramyodwagi, która porusza problem otyłości oraz strategii radzenia sobie z sytuacjami stresowymi przez uczniów i studentów. Tematyka radzenia sobie z emocjami poruszana jest przez wrocławską uczelnię także w ramach akcji „Mów o sobie” – podkreśla prof. Agnieszka Piwowar.  Dla samej prorektor szczególnie ważny w programie konferencji jest panel poświęcony ścieżce kariery dla dydaktyków. – To dziś kluczowy obszar do poprawy niemal we wszystkich uczelniach. Jestem bardzo ciekawa dobrych praktyk, przemyśleń, analiz z innych ośrodków. To bardzo inspirujące, że tak otwarcie i chętnie wymieniamy się doświadczeniami – dodaje prof. Agnieszka Piwowar.

W czasie spotkania omawiane będą także kwestie uczenia kompetencji społecznych, komunikacji w interprofesjonalnych zespołach, transkulturowej opieki medycznej czy godności, choćby w kontekście pacjentów geriatrycznych.

Szczegółowy program i link do rejestracji znaleźć można na stronie konferencji:
https://konferencje.umw.edu.pl/nowoczesnaedukacja2025/program/

UWAGA: Konferencja jest otwarta i bezpłatna, ale obowiązuje rejestracja.
https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=opmUxI72pkiIhXtdTqoBo5N4rjDU4ZhBr86w1ffPkutUMUlNUFpSWlpZUVJVVDM2R1pDWkRZWElEVS4u&route=shorturl

 

Tags #umw
Authored by: Karina Hadyś Creation date: 25.04.2025 Update authored by: Karina Hadyś Update date: 28.04.2025