











Kształcimy "Młode Talenty"
Kapituła IX edycji konkursu "Młode Talenty" nagrodziła Mateusza Lickindorfa, studenta V roku kierunku lekarskiego na Uniwersyteckie Medycznym we Wrocławiu za sukces w zakresie przedsiębiorczości. Wręczenie nagród odbyło się podczas gali zorganizowanej 19 maja w Auli Leopoldina. Obok Mateusza nominacje otrzymały cztery inne osoby związane z UMW.
"Młode Talenty" przyznawane są studentom i doktorantom dolnośląskich uczelni, którzy odnoszą sukcesy na polu naukowym, artystycznym i sportowym lub mają osiągnięcia w zakresie innowacji, działalności przedsiębiorczej czy społecznej. Konkurs organizuje Dolnośląski Klub Kapitału we współpracy ze szkołami wyższymi z całego regionu.
W IX edycji konkursu nominacje do nagrody otrzymało aż pięcioro studentów i doktorantów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Laur zwycięzcy trafił do Mateusza Lickindorfa. Student V roku kierunku lekarskiego na UMW oraz zaufanych systemów sztucznej inteligencji na Politechnice Wrocławskiej został doceniony za sukces w zakresie działalności przedsiębiorczej.
Od 2024 r. Mateusz jest szefem projektu Oncosort. Oncosort to aplikacja, która umożliwia lekarzom bezpieczniejsze wdrażanie kosztownych terapii onkologicznych objętych programami lekowymi. Docelowo 13-osobowy zespół chce wdrożyć rozwiązanie we wszystkich dziedzinach medycyny, które prowadzą programy wymagające spełnienia przez pacjentów kryteriów zarówno medycznych, jak i refundacyjnych.
Oncosort, jako jedna z 20 firm z Europy (na 249, które złożyły aplikację w kategorii Healthcare), dostała się do prestiżowego akceleratora dla startupów od Europejskiego Instytutut Technologii – EIT Jumpstarter.
Mateusz Lickindorf interesuje się wykorzystaniem sztucznej inteligencji w medycynie oraz neuronaukami obliczeniowymi (m.in. modelowaniem kory słuchowej). Przebywał na licznych stażach organizowanych przez startupy biomedyczne (Healfy, Data Lake). Na koncie ma także wyjazd naukowy na Uniwersytet Techniczny w Berlinie (kurs "Data Science in Python" – ocena 1.0, top 10% uczestników) oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze w ramach grantu HeartBit.
Otrzymał m.in. stypendium Wrocławia za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju (2025) oraz brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach (sekcja uniwersytetów medycznych). Medal to wynik prywatnych zainteresowań Mateusza, który obok gry szachy, kolekcjonuje zabytkowe zegarki.
Plany na przyszłość? Rozwój Oncosort, kontynuacja studiów magisterskich z AI oraz wdrażanie zdobytych umiejętności do praktyki klinicznej. Laureat konkursu aktualnie rozważa specjalizację z onkologii.
Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nominowani do nagrody "Młode Talenty"
SUKCES W ZAKRESIE INNOWACJI
Karolina Tądel absolwentka analityki medycznej, a obecnie studentka III roku Szkoły Doktorskiej. Wyróżniona za projekt doktoratu wdrożeniowego, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczący wykorzystania AI w diagnostyce sepsy u noworodków. Głosami czytelników i internautów rozwiązanie zajęło pierwsze miejsce w konkursie Startup-Med 2025 Rynku Zdrowia.
Zawodowo i naukowo Karolina zajmuję się innowacjami i nowymi technologiami dla systemu ochrony zdrowia, w szczególności szpitali. Interesuje ją sposób, w jaki dane kliniczne, narzędzia analityczne oraz sztuczna inteligencja mogą wspierać procesy decyzyjne w medycynie oraz poprawiać jakość opieki.
W przyszłości chce kontynuować rozwój w obszarze innowacji w ochronie zdrowia, łącząc badania naukowe z praktyką wdrożeniową. Jej celem jest upowszechnianie etycznych, przejrzystych i klinicznie użytecznych modeli sztucznej inteligencji, które odpowiadają na najważniejsze potrzeby i poprawiają jakość opieki medycznej.
SUKCES W DZIAŁALNOŚCI SPOŁECZNEJ
Melania Czapla, studentka VI roku kierunku lekarskiego, została wyróżniona za projekt "Tramwaj zwany pożądaniem", który realizowała z IFMSA-Poland Oddział Wrocław (w latach 2021-2024 była Koordynatorka Programu Stałego ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, za co otrzymała m.in. ogólnopolską nagrodę im. Zbigniewa Ehrmanna).
Celem inicjatywy jest walka ze stygmatyzacją HIV i AIDS, edukacja na temat infekcji przenoszonych drogą płciową oraz promowanie bezpiecznych zachowań seksualnych.
Jednym z głównych zainteresowań Melanii jest szeroko pojęte zdrowie seksualne. Angażuje się w inicjatywy zwiększające świadomość społeczną na temat chorób nowotworowych, ginekologicznych i zakaźnych. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi oraz odkrywać ich kultury, a przy okazji obserwować, jak postrzegane jest zdrowie reprodukcyjne kobiet w różnych częściach świata.
Przyszłość lekarską wiąże ze specjalizacją z położnictwa i ginekologii, bo chce mieć realny wpływ na zdrowie seksualne kobiet oraz kształt polskiego prawa reprodukcyjnego. Nie zamierza też rezygnować z działalności społeczno-edukacyjnej, dlatego rozważa podjęcie kolejnych studiów, tym razem na kierunku zdrowie publiczne, aby w przyszłości skuteczniej działać w organizacjach zajmujących się ochroną zdrowia.
Franciszek Kędzierski jest na I roku studiów II stopnia na kierunku dietetyka. Obok działalności naukowej (badania nad nanoplastikiem w żywności i jego wpływ na organizm człowiek) od kilku lat dyryguje sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na UMW. Stoi także na czele organizacji "Razem Możemy Więcej", która zrzesza wolontariuszy zainteresowanych działalnością społeczną.
Organizuje i współorganizuje wydarzenia promujące profilaktykę ("Pomaganie przez ratowanie", "Od Studentów dla Pacjentów", "Zielone Miasteczko Zdrowia", "Biała Niedziela w USK"). Zainicjował "Dzień Krwiodawstwa na UMW", można go również spotkać na konferencji "UMW Zielona Uczelnia w Zielonym Mieście" czy Biegu Uniwersytetu Medycznego BUMWRO. We współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora (WCRS) zajmuje się aktywizacją seniorów.
Planuje rozwijać się naukowo, nie rezygnując z działalności społecznej. Chce stworzyć autorski program profilaktyczny (aktualnie w ramach programu mikrogranty pracuje nad "Wrocławską Mapą Zdrowia"). Zamierza też zorganizować na UMW pierwszy "Dzień Wolontariusza". Prywatnie interesuje się podróżami, historią, przyrodą, kuchnią i fotografią.
SUKCES ARTYSTYCZNY
Inga Cesarz jest na I roku kierunku lekarskiego. Oprócz medycyny jej pasją jest taniec klasyczny. Balet, który uprawia od dzieciństwa, to dla niej nie tylko forma ekspresji artystycznej, ale także źródło dyscypliny, wytrwałości i siły charakteru.
Na koncie Inga ma m.in. takie osiągnięcia jak I miejsce w kategorii balet solowy oraz III miejsce w kategorii zespołu baletowego podczas Dance World Cup 2024, III miejsce w kategorii solowej w ramach Dance World Cup 2023, I miejsce w kategorii balet klasyczny podczas Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych w Kołobrzegu (2024) oraz ponad 20 czołowych lokat zdobytych w renomowanych konkursach o charakterze międzynarodowym i ogólnopolskim.
W przyszłości Inga chciałaby rozwijać się zarówno naukowo, jak i artystycznie, łączyć te dwa światy, które powalają jej zachować autentyczność, pasję i wrażliwość.
SUKCES NAUKOWY
Dorota Bęben, absolwentka farmacji, studentka Szkoły Doktorskiej. W ramach badań, które prowadzi w Zakładzie Podstaw Nauk Medycznych, szczególną uwagę poświęca transferowi wiedzy z laboratoriów do praktyki klinicznej, wspierając rozwój nowoczesnych metod terapeutycznych. Planuje też aktywnie angażować się w umiędzynarodowienie UMW – poprzez rozwijanie sieci współpracy naukowej, organizację wspólnych inicjatyw badawczych oraz wymianę doświadczeń między studentami i naukowcami z różnych krajów.
Stypendystka ministra zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe. W czasie studiów koncentrowała się na innowacyjnych strategiach poprawy terapii przeciwnowotworowych, badając potencjał substancji pochodzenia naturalnego, m.in. konopi. Otrzymała cztery granty, brała udział w dziesięciu projektach badawczych, których wyniki prezentowała na kilkunastu konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich.
W 2024 r. uczestniczyła hackathonie EU TalentOn współorganizowanym przez Komisję Europejską. Jej grupa zajęła II miejsce (za innowacyjne podejście do diagnozowania kostniakomięsaka u dzieci). Z kolei w ubiegłym miesiącu, wraz z zespołem BeeHealthy, zdobyła główną nagrodę podczas AI x Science Hackathon.
Fot. Materiały organizatora