Back to homepage
News | 23.05.2025

Rektorzy uczelni medycznych we Wrocławiu

O bezpieczeństwie i kosztach kształcenia rozmawiali uczestnicy Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w czasie spotkania organizowanego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Wstrząsające wydarzenia, do których doszło w ostatnich tygodniach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Krakowie oraz na Uniwersytecie Warszawskim stały się impulsem do poszukiwania rozwiązań pozwalających lepiej przygotować środowisko akademickie uczelni medycznych do agresji, z którą zarówno pracownicy systemu ochrony zdrowia, jak i akademicy mają coraz częściej do czynienia.

Rektorzy podkreślali, że działania muszą być systemowe i przemyślane, nie mogą być podyktowane konkretnymi tragicznymi wydarzeniami. Wtedy do głosu dochodzą przede wszystkim emocje, które mogą w negatywny sposób wpływać na decyzje. Podkreślając fakt, że uczelnie i szpitale nie mogą ulec syndromowi oblężonej twierdzy, mocno akcentowano konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa i świadomości pracowników i studentów tych instytucji. Z aprobatą przyjęta została propozycja nawiązania przez KRAUM współpracy z Komendą Główną Policji i komendami miejskimi w poszczególnych lokalizacjach, by wzmocnić element szkoleń i wprowadzić regularne spotkania z członkami społeczności akademickich.

Rektorzy dyskutowali także o braku decyzji dotyczącej zwiększenia subwencji, pomimo zgłaszanego realnego wzrostu kosztów kształcenia wynikającego ze zmian w standardach. Mniejsze grupy, większy nacisk na zajęcia praktyczne oznaczają konkretne koszty, których ustawodawca nie uwzględnił. Wzrosły też pozostałe koszty utrzymania, a także inwestycje związane z koniecznością wdrożenia zasad cyberbezpieczeństwa. Rektorzy zdecydowali o przedstawieniu Ministerstwu Zdrowia konkretnych wyliczeń z sugestią uwzględnienia zwiększenia finansowania.

Dużo uwagi poświęcono także jakości kształcenia i opracowaniu standardów w obszarze farmacji i dietetyki. Zwracano uwagę na realne ryzyko braku chętnych na studia wobec stawianych wymagań jakościowych i ułatwień związanych z dostaniem się na kierunek lekarski niemal wszystkich chętnych do podjęcia studiów. Zwrócono uwagę na konieczność zwiększania atrakcyjności programów kształcenia, dostosowywania ich jeszcze bardziej do oczekiwań rynku pracy. Podjęto także decyzję o konieczności debaty nad formą i zakresem wpisania do programów zagadnień dotyczących sztucznej inteligencji. Tu rektorzy rozważali możliwości współpracy z doświadczonymi w tym zakresie uniwersytetami klasycznymi i politechnikami.

W czasie drugiego dnia obrad – z udziałem zaproszonych gości – omawiano kwestie dotyczące ścieżki kariery absolwentów kierunku zdrowie publiczne. Obrady zdominowały problemy z podpisaniem i zrealizowaniem inwestycji zaplanowanych w ramach KPO.

W spotkaniu udział wzięli: senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej komisji zdrowia, prof. Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia, dr Mateusz Kowalczyk, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Marcin Sygut, wiceprezes Polskiej Unii Szpitali Klinicznych, Beata Frączak, dyrektorka Wydziału Zarządzania Projektami Niekomercyjnymi Agencja Badań Medycznych oraz dr hab. Jakub Brdulak, prof. SGH, sekretarz Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Posiedzenie KRAUM we Wrocławiu połączone było z konferencją "Edukacja zdrowotna, medyczna i humanizacja we współczesnym kształceniu kadr medycznych" >>

Galeria zdjęć >>

Fot. UMW

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 23.05.2025 Update authored by: Anna Szejda Update date: 23.05.2025