


Absolwenci otrzymali "Wrocławską Magnolię"
Praca magisterska na temat poprawy efektywności leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL) przy pomocy ibrutynibu, została wyróżniona w XXII edycji konkursu "Wrocławska Magnolia". Jej autorem jest mgr farm. Łukasz Martowski, absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Przewlekła białaczka limfocytowa (Chronic Lymphocytic Leukemia – CLL) to najczęstszy nowotwór krwi wśród mieszkańców Europy. Dwukrotnie częściej niż kobiety dotyka mężczyzn i zwykle są to pacjenci po 70 roku życia.
W leczeniu CLL wykorzystywano już różne substancje lecznicze, ale widoczny postęp w terapii przyniosło dopiero odkrycie leków z grupy TKI (inhibitorów kinaz tyrozynowych), które hamują wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Jednym z nich jest, wprowadzony w 2013 roku, preparat zawierający ibrutynib (IBR).
– Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej ibrutynibem w formie krystalicznej wiąże się jednak z wysokimi kosztami, koniecznością przyjmowania przez pacjentów dużych dawek i działaniami niepożądanymi – wyjaśnia Łukasz Martowski. – Dlatego jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją obecnie przed naukowcami, jest poprawa selektywności leków z grupy TKI, zmniejszenie ich toksyczności oraz uzyskanie lepiej penetrujących cząsteczek.
Eksperymentalna praca badawcza Łukasza Martowskiego pt. "Badania fizykochemiczne amorficznych stałych dyspersji ibrutynibu z hydrofilowym polimerem", której promotorem był dr Igor Mucha z Katedry i Zakładu Podstaw Nauk Chemicznych Wydziału Farmaceutycznego UMW, opisuje możliwości fizycznej modyfikacji ibrutynibu dzięki alternatywnym metodom amorfizacji.
– Amorfizacja może poprawić biodostępność leku poprzez zwiększenie jego rozpuszczalności, co przyspieszy i polepszy jego działanie oraz zwiększy efektywność leczenia – dodaje autor pracy.
Wdrożenie rozwiązania mogłoby poprawić rokowania pacjentów chorych na CLL, obniżyć koszty produkcji leku, a także podnieść rangę Wrocławia jako ośrodka badawczego oraz zwiększyć zaangażowanie lokalnego przemysłu w rozwój nowoczesnych technologii.
***
"Wrocławska Magnolia" to konkurs organizowany przez Wrocławskie Centrum Akademickie (WCA). Skierowany jest absolwentów uczelni, którzy podejmują w swoich pracach dyplomowych tematy związane z poprawą jakości życia mieszkańców miasta (np. ochrona zdrowia i życia czy środowiska naturalnego), a proponowane przez nich rozwiązania mogą zostać wcielone w życie.
W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli dr hab. Piotr Świątek, prof. UMW, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego ds. kierunku farmacja, uczelniany koordynator konkursu "Wrocławska Magnolia", który otrzymał list gratulacyjny i podziękowanie od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz promotor dr Igor Mucha, który odebrał wyróżnienie.
Fot. Marek Księżarek, wroclaw.pl/archiwum prywatne