




Gwiazdy medycyny wschodzą na UMW
W gronie dziesięciorga laureatów ogólnopolskiego konkursu "Wschodzące gwiazdy polskiej medycyny" znaleźli się Marta Szepietowska i Maciej Tota, studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Zajęli odpowiednio II i III miejsce w kraju. Plebiscyt zorganizowała redakcja "Pulsu Medycyny".
Była to pierwsza edycja konkursu skierowanego do studentów V i VI roku kierunku lekarskiego, którzy wyróżniają się osiągnięciami w zakresie działalności naukowej i społecznej. Spośród setek zgłoszeń jury, w skład którego weszli eksperci i autorytety w różnych dziedzinach medycyny, wybrało dziesięć osób – liderów młodego pokolenia lekarzy.
II miejsce zajęła Marta Szepietowska, studentka VI roku Wydziału Lekarskiego UMW, która w roku akademickim 2021/2022 kształciła się również – w ramach programu Erasmus+ – na Universidad de Málaga w Hiszpanii. Doświadczenie kliniczne zdobywała m.in. podczas praktyk wakacyjnych w University Hospital Miguel Servet w Saragossie (Hiszpania), Hospital Quiron w Maladze (Hiszpania) oraz University Hospital w Monterrey (Meksyk).
Marta Szepietowska współpracuje z Uniwersyteckim Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej, gdzie prowadzi badania m.in. nad trądzikiem młodzieńczym, zaburzeniami psychicznymi u pacjentów dermatologicznych oraz jakością życia i stygmatyzacją związaną z chorobami skóry.
Autorka/współautorka 27 prac naukowych (o łącznym współczynniku IF prawie 90), ośmiu rozdziałów w monografiach i 21 wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach.
Współrealizowała kilka projektów naukowych, była m.in. główną wykonawczynią projektu FAST, dotyczącego stygmatyzacji i aleksytymii u młodzieży z trądzikiem, finansowanego przez Wrocławskie Centrum Akademickie oraz projektu "Najlepsi z Najlepszych 4.0", przyznanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (jego celem było badanie anhedonii w trądziku i udział w międzynarodowych wydarzeniach naukowych). Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, otrzymała m.in. dwukrotnie stypendium ministra zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe.
Na III miejscu uplasował się Maciej Tota, student VI roku kierunku lekarskiego na UMW. Jest autorem 15 recenzowanych artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach (łączny IF: 68,6; sumaryczna punktacja MNiSW: 2220; Indeks Hirscha: 7).
Tematyka jego publikacji koncentruje się głównie na zagadnieniach związanych z nefropatią IgA (schorzenie nerek), atopowym zapaleniem skóry, pokrzywką, astmą oraz nowotworami skóry.
Dwukrotnie otrzymał stypendium ministra zdrowia dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe oraz pięciokrotnie stypendium rektora macierzystej uczelni.
Jest współautorem referatów wyróżnianych na ogólnopolskich konferencjach. Zajął m.in. II miejsce podczas sesji ustnej prac oryginalnych XVIII Zabrzańskiej Studenckiej Konferencji Kardiologicznej za prezentację pt. "Wyniki leczenia w obserwacji krótkoterminowej i poprawa czynnościowa u pacjentów poddawanych przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI)".
Obecnie we współpracy z Katedrą Patologii Klinicznej i Doświadczalnej UMW oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu prowadzi badania, których celem jest poszukiwanie nowych markerów charakterystycznych dla raka z komórek Merkla.
W Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland pełnił funkcję koordynatora Lokalnego Projektu "Marrow Hero", redaktora strony internetowej Peer Support oraz współorganizatora akcji "Zdrowie pod kontrolą".
"Wschodzące gwiazdy medycyny" to nowa, odrębna kategoria prestiżowego konkursu "Supertalenty w Medycynie".
Oprac. na podstawie materiałów Pulsu Medycyny
Fot. Materiały organizatora/Emilia Zielińska