





Nowy Samorząd Studencki na lata 2025-2027
W środę 9 lipca br. rektor UMW, prof. Piotr Ponikowski spotkał się po raz pierwszy z nowym Samorządem Studenckim, wybranym na kadencję 2025-2027. W spotkaniu brały udział również prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki, Dominika Szachniewicz, dyrektor generalna UMW oraz Joanna Kluza, dyrektor działu spraw studenckich.
Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnej prezentacji członków nowego samorządu. Rektor podziękował także przewodniczącej poprzedniego Samorządu Studenckiego, Bernadetcie Żółkowskiej, która pełniła tę funkcję przez sześć lat – od początku do końca swoich studiów.
Pierwszym poruszanym tematem był system oceny nauczycieli akademickich, OZIKA, który w przyszłym roku akademickim ma być dostępny dla studentów już od października. Studenci podkreślali zadowolenie z tej zmiany, postulowali bowiem o to już od dawna, a teraz dzięki dostępności OZIKI będą mogli oceniać pracę swoich nauczycieli na bieżąco.
– Proszę, żebyście państwo byli krytyczni, ale sprawiedliwi w swoich ocenach. Traktujemy państwa bardzo poważnie, jesteście państwo naszymi partnerami – apelował rektor UMW, prof. Piotr Ponikowski. – Ja też jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dawnej Akademii Medycznej. Zróbmy wszystko, żeby UMW wciąż była najlepszą uczelnią medyczną w Polsce i jedną z najlepszych polskich szkół, nie tylko medycznych, żebyśmy wszyscy byli z tego dumni – dodał prof. Piotr Ponikowski.
Rektor podkreślił także, jak ważne jest dla niego, żeby nie zdarzały się sytuacje niewłaściwego traktowania studentów.
– Prosimy jednak nie tylko o uwagi krytyczne, ale również o pozytywne komentarze, bo te z kolei są niezwylke cenne dla nauczycieli. Gdy nauczyciele wiedzą, że ich praca znajduje uznanie, że są doceniani, jest to dla nich bardzo motywujące – dodała prof. Agnieszka Piwowar.
Prof. Piotr Ponikowski odniósł się także do tego, co jego zdaniem jest konieczne do pisania dobrych prac naukowych:
– Armamentarium koniecznym do pisania prac jest proces naukowy, który państwa zachęci, poinstruuje, wynagrodzi aktywność naukową i pomoże w działaniu, czyli mentorzy, którzy właściwie państwem pokierują i dostęp do danych. Dlatego rozwinęliśmy projekt „Młoda Nauka”, który koordynuje prof. Julita Kulbacka.
Poruszana była też kwestia finansów i inwestycji, na których skupia się teraz uczelnia – remont budynku w Wałbrzychu, remont domu studenckiego „Bliźniak”, budowa nowego obiektu dydaktycznego przy ul. Borowskiej.
Dyr. Szachniewicz wyjaśniła, że choć inwestycje realizowane są ze środków KPO, wymagają one także wkładu własnego uczelni. Dlatego uczelnia inwestuje w najbardziej kluczowe projekty.
– Myślimy również o dofinansowaniu sprzętu i mocno działamy na rzecz doposażenia bazy dydaktycznej, czyli tego, co jest i nam, i państwu niezbędne do nauki – dodała dyr. Szachniewicz.
Poruszano również kwestie stypendiów, rankingów, oceniania prac, planów stworzenia klubu absolwenta oraz integracji.
Skład Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, kadencja 2025-2027:
Przewodnicząca Samorządu Studentów – Elżbieta Borżyjewska.
Wiceprzewodniczący ds. dydaktyki – Mateusz Mazurek.
Wiceprzewodniczący ds. promocji i rozwoju – Oliwier Pioterek.
Sekretarz – Marta Koźmińczuk.
Członek Zarządu – Nicholas Czarnik.
Skarbnik – Anna Łupina.
Przewodniczący Wydziału Lekarskiego – Mateusz Mazurek (jednocześnie wiceprzewodniczący samorządu).
Przewodniczący Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego – Krzysztof Świenc.
Przewodniczący Wydziału Farmaceutycznego – Patrycja Koruba.
Przewodniczący trzech wydziałów: Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa, Wydziału Nauk o Zdrowiu i Wydziału Fizjoterapii – Oliwier Królikowski.
Przewodniczący Rady Studentów Zagranicznych – Nicholas Czarnik (jednocześnie członek Zarządu).
Przewodniczący Rady Studentów filii w Wałbrzychu – Tomasz Buczek.
Zapytaliśmy nową przewodniczącą Samorządu Studenckiego, Elżbietę Borżyjewską (II rok Zdrowia Publicznego), o to, czym chce się zajmować, będąc przewodniczącą i członkinią samorządu:
– Zależy mi przede wszystkim na komunikacji między studentami a władzami uczelni, żeby była co najmniej tak dobra, jak od początku moich studiów. Ważne jest także polepszanie pozycji naszej uczelni w międzynarodowych rankingach. Ze wszystkimi członkami samorządu jesteśmy w stałym kontakcie i liczę na dobrą współpracę.
– Najważniejsza jest współpraca między sobą i współpraca z uczelnią. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy przeciwnikami, tylko gramy do jednej bramki, bo mamy wspólny cel – taką radę dała nowemu samorządowi Bernadetta Żółkowska, która przewodniczyła samorządowi przez ostatnie 6 lat.
Fot. Tomasz Walów