Back to homepage
News | 16.01.2013

Sprawozdanie z działalności Senackiej Komisji Wydawniczej w 2012 roku

W 2012 roku odbyły się trzy posiedzenia (13 czerwca, 12 marca, 26 listopada)  Senackiej Komisji Wydawniczej, którym przewodniczył prof. dr hab. Jacek Szepietowski – przewodniczący Senackiej Komisji Wydawniczej, jednogłośnie wybrany także na okres 2012–2016.
 
W marcu ustalono wstępny plan wydawniczy na 2012 rok, który obejmował wydanie: czterech czasopism naukowych (18 zeszytów), 6 podręczników, kolejnego tomu „Studiów humanistycznych Wydziału Farmaceutycznego”, prac habilitacyjnych, „Gazety Uczelnianej”. Jak co roku, w miarę pojawiania się nowych inicjatyw wydawniczych, Komisja rozpatrywała zasadność publikacji.
 
Pod koniec 2011 roku Dział Wydawnictw i Promocji Uczelni przeprowadził szeroką kampanię reklamową swoich książek, wysyłając do hurtowni i księgarń katalog wydawniczy. Od 1 stycznia 2012 r. zostały podwyższone ceny książek (przeciętnie o 40%). Było to związane z wejściem w życie Zarządzenia rektora nr 14/XV R/2012 w sprawie ustalania cen i sprzedaży publikacji wydawanych przez Dział Wydawnictw i Promocji Uczelni. Istnieje obecnie możliwość udzielania rabatu, co pozwoliło na wejście wydawnictw Akademii Medycznej na rynek ogólnopolski W wyniku tych działań sprzedaż zasadniczo się zwiększyła. Na czerwcowym posiedzeniu Senackiej Komisji Wydawniczej przedstawiono raport ze sprzedaży książek.
 
Raport ze sprzedaży książek w okresie 1.01.2012–31.05.2012 r.
 
Utarg ze sprzedaży w okresie 1.01.2011–31.05.2011 r. przed wprowadzeniem upustów - 12.858 zł
Po wprowadzeniu upustów ten sam okres 2012 r. – 30.876 zł
Różnica wynosi:                 18.018 zł – ponad 100%

Dużo wątpliwości budzi finansowanie książek nieobjętych planem wydawniczym Działu Wydawnictw i Promocji Uczelni, wydawanych w innych wydawnictwach – dotyczy to publikacji przygotowywanych przez takie zakłady, jak: Zakład Humanistycznych Nauk Lekarskich, Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego, Katedrę i Zakład Pedagogiki. Trwają prace nad przygotowaniem zasad, które byłyby zgodne z regulaminem wykorzystywania środków statutowych oraz Prawem  Zamówień Publicznych. Wypracowano wspólne stanowisko – środki statutowe mogą być wykorzystywane do powstania dzieła, np.:  na zakup rycin, odczynników itp., nie powinny być jednak przeznaczone na drukowanie książki, gdyż zadaniem wydawcy jest finansowanie i dystrybucja. Ustalono, że należy kontynuować prace nad stworzeniem podstawy prawnej zgodnej z: ustawą Prawo  zamówień publicznych, Prawo autorskie.
 
Przygotowano, wspólnie z radcą prawnym i Działem Organizacyjnym, projekt umowy wydawniczej z autorami, których książki i skrypty są publikowane i finansowane przez Uczelnię. Przyczynkiem było odstąpienie praw uczelni do podręcznika „Podstawy chirurgii Stomatologicznej”.
 
Na posiedzeniach przedstawiano także sukcesy Uczelni: przyjęcie czasopisma „Advances in Clinical and Experimental Medicine” do bazy bibliograficznej MEDLINE, zwiększenie IF, a także wyróżnienie publikacji „Medycyna uniwersytecka we Wrocławiu. Zarys historii od 1945 roku” na Targach Książki na Politechnice Wrocławskiej.
Authored by: Administrator Administrator Creation date: 16.01.2013 Update authored by: Administrator Administrator Update date: 10.03.2015