Samodzielna Pracownia Ergonomii i Monitoringu Biomedycznego - Aktualności
"THE MENISCUS" Congress 2025

Informujemy, że dr hab. Aleksandra Królikowska, prof. UMW wystąpiła na prestiżowej konferencji "THE MENISCUS" Congress 2025, która odbyła się w dniach 23-25 stycznia 2025 roku w Berlinie w Niemczech, prezentując wyniki międzynarodowego konsensusu, dotyczącego rehabilitacji po uszkodzeniach łąkotki.
Kongres "THE MENISCUS" zapoczątkowany w 2010 roku w Gandawie (Belgia) jest wiodącym wydarzeniem naukowym poświęconym w całości tematyce łąkotki. Jego celem jest promowanie międzynarodowej współpracy i pogłębianie wiedzy w zakresie urazów łąkotki, technik chirurgicznych oraz nowoczesnych metod rehabilitacji.
Link do kongresu: https://the-meniscus.org
Prezentowane wykłady:
- RTS based on the ESSKA consensus
- Rehabilitation after meniscus replacement - ESSKA rehabilitation consensus
Dr hab. Aleksandra Królikowska, prof. UMW była członkiem komitetu sterującego, który opracował Formal EU-US Meniscus Rehabilitation Consensus: An ESSKA-AOSSM-AASPT Initiative. Wspólna inicjatywa European Society for Sports Traumatology, Knee Surgery, and Arthroscopy (ESSKA), American Orthopaedic Society for Sports Medicine (AOSSM) oraz American Academy of Sports Physical Therapy (AASPT) miała na celu opracowanie rekomendacji dotyczących rehabilitacji pacjentów poddawanych zarówno leczeniu zachowawczemu, jak i chirurgicznemu w przypadku uszkodzeń łąkotki o podłożu degeneracyjnym i urazowym.
Link do konsensusu: https://esskaeducation.org/e-posters/eu-us-meniscus-rehabilitation-cons…
Editor’s Pick – January 2025: Publikacja z Samodzielnej Pracowni Badań Naukowych w Fizjoterapii wyróżniona w czasopiśmie Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy

Z radością informujemy, że publikacja Aleksandry Królikowskiej oraz ekspertów z dziedzin fijoterapii, ortopedii i medycyny sportowej wśród których znaleźli się Paweł Reichert, Eric Hamrin Senorski, Jon Karlsson, Roland Becker oraz Robert Prill została wyróżniona jako Editor’s Pick w styczniowym numerze czasopisma Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy (KSSTA).
W artykule pt. Scores and sores: Exploring patient-reported outcomes for knee evaluation in orthopaedics, sports medicine and rehabilitation, autorzy poruszają znaczenie, mocne strony oraz ograniczenia tzw. Patient-Reported Outcome Measures (PROMs) w praktyce klinicznej i badaniach naukowych.
Redaktor naczelny KSSTA, Michael Hirschmann, podkreśla, że PROMs stały się nieodłącznym elementem współczesnej medycyny i badań naukowych. Autorzy artykułu zaznaczają, że chociaż PROMs są niezwykle istotne, kluczowe jest ich odpowiednie zastosowanie oraz zrozumienie zarówno ich zalet, jak i potencjalnych ryzyk, aby w pełni wykorzystać ich potencjał.
Publikacja ta jest znaczącym wkładem w rozwój badań nad oceną stanu zdrowia pacjentów w ortopedii, medycynie sportowej oraz rehabilitacji, a także cennym źródłem wiedzy dla profesjonalistów zajmujących się opieką zdrowotną i badaniami.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełnym artykułem.
Pełny artykuł dostępny jest tutaj: https://esskajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/ksa.12334
Nowa publikacja w Journal of Experimental Orthopaedics
Z przyjemnością zapraszamy do przeczytania najnowszej publikacji Aleksandry Królikowskiej z Samodzielnej Pracowni Badań Naukowych w Fizjoterapii wraz ze współautorami Natalią Urban (studentka kierunku fizjoterapia), Marcinem Lechem, Pawłem Reichertem, Nikolaiem Ramadanov’em, Mahmutem Enesem Kayaalp’em i Robertem Prill’em. Ich przegląd scopingowy pt. Mapping the reporting practices in recent randomized controlled trials published in Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy: A scoping review of methodological quality dostarcza cennych informacji na temat przestrzegania wytycznych raportowania oraz standardów przejrzystości w badaniach wysokiej jakości w zakresie medycyny sportowej.
Praca ta wpisuje się w naszą misję promowania praktyk opartych na dowodach oraz wspierania rygorystycznych metod badawczych. Identyfikując luki w raportowaniu i promując przejrzystość, opublikowany artykuł wspiera rozpowszechnianie wiarygodnych, wysokiej jakości dowodów, które mają wpływ na praktykę kliniczną.
Zachęcamy wszystkich pracowników ochrony zdrowia i badaczy zaangażowanych w ochronę zdrowia opartą na dowodach do zapoznania się z tym istotnym przeglądem.
Pełny artykuł dostępny jest tutaj:
https://esskajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jeo2.70117