12 milionów złotych na rozwój nauki
Stawiamy na doskonałość. 12 milionów złotych otrzymaliśmy z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację strategii rozwoju naukowego uczelni. Dofinansowanie przyznano w ramach działania „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.
Złożony w czerwcu 2018 roku wniosek pt. „Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako Regionalny Ośrodek Doskonałości w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu” znalazł się wśród 30 laureatów ogólnopolskiego konkursu. Finansowane projekty zawierały strategię rozwoju naukowego, której realizacja ma służyć intensywnemu rozwojowi wyróżniających się w regionie uczelni, na podstawie wskazanych dyscyplin, w których Uczelnia zaplanowała wzmacniać swój potencjał badawczy na przestrzeni 4 lat. Co roku, od 2019 poczynając na 2022 kończąc, do uczelni trafi ok. 3 milionów złotych na rozwój badań naukowych.
Wyróżniliśmy 3 obszary strategiczne:
1) Utworzenie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Zaawansowanych Terapii Komórkowych, działającego we Wrocławiu przy Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej, jako wiodącego ośrodka wyznaczającego kierunki dla zastosowania terapii komórkowych w schorzeniach i urazach układu nerwowego oraz ośrodka zajmującego się wytwarzaniem produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP) na potrzeby zespołów badawczych południowo – zachodniej Polski.
2) Aktywizacja środowiska naukowego tworzącego zasoby ludzkie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu do wzmożonej działalności naukowej i publikacyjnej poprzez działania proinnowacyjne i projakościowe w ramach utworzonego Funduszu Nauki. Uruchomienie go ma na celu podnoszenie wartości, a także zwiększenie intensywności oraz obszaru oddziaływania badań naukowych prowadzonych w Uczelni, między innymi poprzez realizację projektów krajowych i międzynarodowych, publikacje w czasopismach ze znaczącą wartością wskaźnika Impact Factor oraz wspieranie prowadzenia badań przez wybitnych pracowników kadry naukowej Uczelni, doktorantów i studentów.
3) Utworzenie struktur Uniwersyteckiego Centrum Badań Klinicznych fazy I i II dla realizacji badań naukowych w obszarze klinicznym. W ramach zadań przewidzianych w tym obszarze planowane jest prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych, badań klinicznych I fazy z udziałem zdrowych ochotników oraz badań klinicznych fazy II w oparciu o środki finansowe uzyskiwane w ramach źródeł zewnętrznych na projekty badawcze w obszarze nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. Docelowym obszarem funkcjonowania będzie współpraca pomiędzy jednostkami Uniwersytetu Medycznego, jak również Instytutami Badawczymi oraz przemysłem farmaceutycznym w zakresie prac rozwojowych nad nowymi lekami, postaciami leków, a także weryfikacja wskazań produktów leczniczych już zarejestrowanych, badania nowych wyrobów medycznych i urządzeń medycznych do różnego zastosowania, jak również badanie procedur medycznych i rehabilitacyjnych. W ramach tego obszaru planowane jest również działanie związane z utworzeniem nowego kierunku studiów podyplomowych z zakresu badań klinicznych.
W procesie przygotowania wkładu merytorycznego do wniosku o dofinansowanie do konkursu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” zaangażowane były następujące osoby:
1) Obszar Strategiczny nr 1 – dr Tomasz Gębarowski z Katedry i Zakładu Podstaw Nauk Medycznych Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej, dr Wojciech Fortuna z Zakładu Neurochirurgii Regeneracyjnej i Funkcjonalnej Katedry Neurochirurgii Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego, pod kierunkiem dr. hab. Pawła Tabakowa, kierownika Katedry Neurochirurgii
2) Obszar Strategiczny nr 2 – mgr inż. Agnieszka Skotarczyk, kierownik Centrum Wspierania Nauki UMW
3) Obszar Strategiczny nr 3 – dr Dariusz Danel z Kliniki Chorób Serca Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW, prof. Anna Wiela-Hojeńska i dr Ewa Jaźwińska-Tarnawska z Katedry Farmakologii Klinicznej, dr Katarzyna Skowrońska-Dzierzba, Sekcja Krajowych Projektów Naukowych CWN, pod kierunkiem prof. Piotra Ponikowskiego – Prorektora ds. Nauki UMW.
Fot. Tomasz Walów
Za konstrukcje budżetu projektu w ramach wniosku o dofinansowanie do konkursu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” oraz wkład merytoryczny niezbędny w wymaganych częściach wniosku (w tym za dobór wskaźników realizacji projektu) oraz za koordynowanie złożenia wniosku o dofinansowanie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialna była dr Katarzyna Skowrońska-Dzierzba, która udziela w tej sprawie szczegółowych informacji (tel. 71 784 14 90).
Ponadto w konsultacjach związanych z przygotowywaniem wniosku o dofinansowanie brały również udział następujące osoby: mgr Magdalena Jakubowicz - z-ca kierownika Centrum Wspierania Nauki UMW, mgr Marta Duda-Sikuła, MBA – kierownik Sekcji Międzynarodowych Projektów Naukowych CWN, dr Joanna Rydzak, Centrum Innowacji i Transferu Technologii w CWN. Nadzór merytoryczny nad całością sprawował prof. Piotr Ponikowski, prorektor ds. Nauki UMW.