30 Kreatywnych Wrocławia 2020 - dwie nagrody dla osób z UMW
W 6. edycji projektu 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Nauka odznaczono prof. Krzysztofa Kałwaka, a w kategorii Społeczeństwo/Miasto wszystkich studentów-wolontariuszy walczących z pandemią.
Nagrodzony w kategorii Nauka prof. dr hab. Krzysztof Kałwak jest zastępcą kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” USK we Wrocławiu. Zainicjował i pilotował proces certyfikacji potwierdzający gotowość kliniki do poprowadzenia nowatorskiej terapii CAR-T. Terapia genowa CAR-T stosowana jest u pacjentów pediatrycznych, zmagających się z oporną lub nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL). To często dla nich leczenie ostatniej szansy. „Przylądek Nadziei” jako jedyny w Polsce ośrodek pediatryczny wykorzystuje tę metodę leczenia. Komórki CAR-T zostały po raz pierwszy zastosowano w "Przylądku Nadziei" u 11-letniego chłopca, zmagającego się z białaczką od siedmiu lat. Wyposażone w narzędzia do celowanego zabijania komórek białaczkowych limfocyty T dotarły do Wrocławia z USA i zostały przeszczepione przez prof. Kałwaka 3 marca 2020 r. W lipcu oficjalnie poinformowano o sukcesie terapii. Na początku listopada podano komórki CAR-T chłopcu, u którego doszło do wystąpienia kolejnej wznowy po drugiej transplantacji szpiku. Do terapii przygotowywana jest kolejna dwójka dzieci.
O sukcesie zastosowania terapii CAR-T u pierwszego pacjenta z "Przylądka Nadziei" można przeczytać tutaj
Fot. Adam Zadrzywilski
W kategorii Społeczeństwo/Miasto doceniono zbiorowy wysiłek kilkuset studentów naszej uczelni, którzy z własnej inicjatywy i na wiele sposobów wspierali środowisko medyczne w walce z pandemią. Już w pierwszych dniach po zawieszeniu zajęć w marcu 2020 r. zaczęła się organizować oddolna studencka inicjatywa wsparcia medyków. Liczba chętnych dynamicznie rosła. Tylko do udziału w zadaniach o charakterze medycznym zgłosiło się dwieście osób, kolejnych kilkaset brało udział w innych formach pomocy.
Studenci najczęściej dyżurowali w szpitalach. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a także w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym prowadzili całodobowy triaż, wśród osób, które zgłaszały się na oddział. Studenci starszych roczników pomagali także na oddziałach przy pielęgnacji pacjentów. Poza szpitalami studenci opiekowali się dziećmi pracowników systemu ochrony zdrowia, kiedy Ci byli w pracy, produkowali przyłbice ochronne i szyli maseczki, pracowali w izolatoriach, na infolinii NFZ i stacjach sanepidu.
Specjalny zespół interwencyjny pracował również poza Wrocławiem. W jednym z Domów Pomocy Społecznej, zachorowała niemal cała kadra medyczna. Studenci pojechali tam zająć się pensjonariuszami. W pełnym stroju ochronnym pełnili dyżury trwające nawet po 30 godzin.
To pierwsza "drużynowa" nagroda przyznana osobom związanym z UMW. W imieniu studentów podczas gali wystąpili najaktywniejsi koordynatorzy inicjatywy studenckiej z czasu pierwszej fali pandemii: lek. Iwo Jarosz (założyciel i główny koordynator), Jakub Czyżewski (koordynujący nabór wolontariuszy w USK) i Marlen Telenga (koordynatorka triażu w USK na ul. Borowskiej).
O działaniach podczas pierwszej fali pandemii można przeczytać więcej na łamach czerwcowego wydania Gazety Uczelnianej.
Wolontariat studencki w nowym roku akademickim powrócił do działania. Tym razem skupia się przede wszystkim na pomocy w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Szczegóły dotyczące aktualnych działań można znaleźć tutaj.
.jpg)
To już chyba tradycja, że osoby związane z naszą uczelnią trafiają na listę 30 Kreatywnych Wrocławia. W 2019 roku w gronie wyróżnionych znaleźli się dr Paweł Gawłowski i prof. Tomasz Zatoński, a w latach wcześniejszych m.in. dr hab. Paweł Tabakow, Adam Domanasiewicz, Mateusz Palczewski, Ruth Dudek-Wicher oraz dr Patrycja Wizińska-Socha.
W tym roku wyjątkowo gala odbyła się online. Można ją obejrzeć w całości na stronie www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia