Aplikacja, która ma POWER
Gościem drugiego odcinka cyklu POWERcast jest dr Kamila Ludwikowska z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która opowiada o aplikacji Kid AID. POWERcast to nowa inicjatywa uczelni – rozmowy na temat projektów realizowanych przez pracowników UMW. Prostym i przystępnym językiem mówimy o sprawach ważnych naukowo, medycznie i społecznie.
Dr Kamila Ludwikowska z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW kieruje projektem "Kid AID – multimodalny system nieinwazyjnej oceny stanu ogólnego dziecka wspierający proces triage'u medycznego", który niedawno został przedstawiony szerokiej grupie naukowców, uczestniczących w konferencji Europejskiego Towarzystwa Dziecięcych Chorób Zakaźnych (European Society for Paediatric Infectious Diseases – ESPID). I właśnie tej aplikacji poświęcony jest drugi odcinek POWERcast. Wniosek, jaki płynie z dyskusji, jest jeden: Nauka ma największy sens wtedy, kiedy wychodzi naprzeciw realnym potrzebom.
Z rozmowy dowiecie się:
– w jaki sposób AI może pomóc lekarzom najmłodszych pacjentów
– dlaczego diagnozowanie dzieci nie jest takie łatwe
– co będą oznaczały trzy kolory w aplikacji Kid AID
– ile nagrań potrzeba, aby nakarmić algorytmy
– w czym narzędzie pomoże studentom kierunków medycznych
– czy jest szansa, że projekt obejmie maluchy z innych części świata
Cykl POWERcast został podzielony na trzy części tematyczne. Pierwsza z nich dotyczy nowych technologii w medycynie. Pomysłodawczyni i autorka cyklu, Monika Maziak, wraz ze swoimi gośćmi rozmawia o innowacjach, które zachodzą w świecie nauki i ochrony zdrowia, wsparciu jakie daje badaczom i kadrom medycznym sztuczna inteligencja oraz efektach prac prowadzonych z wykorzystaniem AI. Każdy z omawianych projektów opiera się na wartościach zapisanych w strategii uczelni, takich jak Pasja, Odwaga, Współpraca, Empatia, Rzetelność, czyli POWER.
Premierowe odcinki prezentowane są co dwa tygodnie w kanałach komunikacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Subskrybujcie je, aby nie zapomnieć o kolejnych rozmowach cyklu POWERcast.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programy Społeczna odpowiedzialność nauki II.