Aplikacja, która pomoże oceniać skutki smogu
Nasi naukowcy zostali docenieni na prestiżowej konferencji "European Association for Vision and Eye Research" - EVER 2016. Teraz pracują nad aplikacją, która upowszechni wyniki ich badań i pomoże mieszkańcom narażonym na smog.
Współpraca okulistów i otolaryngologów przyniosła wymierne efekty. Konferencja EVER to znana w świecie okulistycznym platforma prezentowania, w formie badań naukowych, najciekawszych innowacji.
Zespół w składzie: dr Wojciech Czak, dr Jonatan Nowakowski, dr Aleksander Łaba pod opieką prof. Marty Misiuk-Hojło i dr. hab. Tomasza Zatońskiego zdobył tam nagrodę dla najlepszego wystąpienia w jednej z 7 okulistycznych sekcji: "Powierzchnia oka i rogówka".
Nagrodę za pracę odebrali 8 października w Nicei. Byli jedynym polskim zespołem w gronie nagrodzonych.
Teraz grupa naukowców pracuje nad aplikacją na urządzenia Apple z projektu Apple Research Kit.
Aplikacja będzie umożliwiała użytkownikom uzyskanie informacji na temat stanu zanieczyszczenia powietrza w ich regionie oraz stanu powierzchni oka i błony śluzowej górnych dróg oddechowych.
To rozwiązanie umożliwiające dostęp do danych nie tylko zbierającemu je naukowcowi, ale również indywidualnie - użytkownikowi. - Jesteśmy przekonani, że taka metoda to innowacyjny i wydajny sposób zbierania danych do prac naukowych - podkreśla dr Wojciech Czak.
Prace nad aplikacją są w fazie testów na grupie wybranych osób. Teraz dzięki konferencji EVER pojawiła się szansa na jej spopularyzowanie.