Wróć do strony głównej
Aktualności | 15.09.2022

Badania nad chłoniakiem u najmłodszych finansowane przez  ABM

Badanie rozpoczęło się w ub. r., zaplanowane jest na 7 lat, ma objąć kilkuset pacjentów z wielu krajów.  W projekt zaangażowanych jest kilkanaście ośrodków medycznych, a głównym badaczem jest dr hab. Grażyna Wróbel z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UMW.

Wśród chłoniaków – zarówno ziarniczych, jak i nieziarniczych – wyróżnia się szereg podtypów. W Światowym Dniu Wiedzy o Chłoniakach  (15 września) warto przypomnieć, że są one szóstym nowotworem pod względem częstości występowania. Choroba głównie dotyczy dorosłych. W naszym regionie największym ośrodkiem, w który leczeni są ci pacjenci jest Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku UMW, kierowana przez prof. Tomasza Wróbla. Znacznie rzadziej na chłoniaki chorują dzieci.

– Mimo tego, że jest to choroba rzadka, to jednak plasuje się na trzecim miejscu chorób nowotworowych wieku dziecięcego – podkreśla dr hab. Grażyna Wróbel.  –  Chłoniaki limfoblastyczne (LBL), których dotyczy nasze badanie,  są rzadkim podtypem chłoniaka nieziarniczego u pacjentów w wieku 0-18 lat. Co roku w Polsce diagnozuje się 14-15  takich przypadków. Dane te opierają się na obserwacjach z ostatnich 20 lat.

Celem badania pt. „Międzynarodowy i wieloośrodkowy program leczenia chłoniaków limfoblastycznych (LBL) dla dzieci i nastolatków” jest wypracowanie optymalnego leczenia dzieci z tym typem nowotworu w zależności od przypisania pacjenta do określonej grupy. Wśród kryteriów brane jest pod uwagę m.in. nie tylko stadium zaawansowania choroby, ale też profil zmian molekularnych w tkance guza. Badanie zaplanowano z udziałem 15 krajów europejskich, pod auspicjami Europejskiej Grupy Leczenia Nieziarniczych Chłoniaków Złośliwych (EICNHL). 

 

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 15.09.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 17.09.2022