Wróć do strony głównej
Aktualności | 12.05.2023

"Bieg po Nowe Życie"

Trzyosobowa drużyna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu weźmie udział w "Biegu po Nowe Życie", który rozpocznie się w sobotę, 13 maja o godz. 15.00 na rynku w Wiśle. Wydarzenie ma na celu wsparcie polskiej transplantologii oraz promocję świadomego dawstwa narządów, jako najcenniejszego daru życia.

Będzie to już 22. edycja kampanii społecznej, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jej uczestnikom udało się nawet pobić Rekord Guinnessa, dzięki temu że jednocześnie w spacerze nordic walking wzięło udział 1660 osób. Bo "Bieg po Nowe Życie" to tak naprawdę marsz z kijkami na dystansie kilometra. Do tej pory w wydarzeniu wzięło udział prawie 3,5 tys. osób, które wspólnie pokonały ponad 3 tys. km. Współtwórcą i ambasadorem imprezy jest polski kickbokser i bokser Przemysław Saleta, który oddał nerkę chorej córce.

Na trasie "Biegu po Nowe Życie" można spotkać znane osoby ze świata filmu, teatru, estrady, nauki, mediów i sportu, autorytety polskiej medycyny, jak również dawców i biorców, którzy dzięki przeszczepom zyskały nowe życie. W ten sposób organizatorzy chcą propagować świadectwa woli, zachęcać do żywego dawstwa i pokazać, że transplantacja umożliwia powrót do normalnego życia. 

W tegorocznym biegu po raz kolejny wezmą udział prof. Michał Zakliczyński, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia UMW oraz prof. Dariusz Patrzałek z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej UMW. Poza tym na trasie zadebiutuje prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UMW.

– Jako kierownik największego dziecięcego ośrodka przeszczepu szpiku w Polsce oraz szef Grupy Roboczej ds. Chorób Dziecięcych Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Szpiku i Krwi EBMT nie mogę nie wziąć udziału w tak fantastycznej akcji, jaką jest "Bieg po Nowe Życie" – wyjaśnia prof. Krzysztof Kałwak. – Od początku istnienia kliniki promujemy dawstwo szpiku, a w tej chwili Polska dysponuje jednym z największych w świecie rejestrów dawców szpiku, z czego jestem niezmiernie dumny. Wiem też, jak ważne są wspólne działania. Razem możemy przenosić góry oraz ratować życie dzieci i dorosłych.

Oprac. na podstawie transplantologia.info
Fot. Materiały organizatora

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 12.05.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 12.05.2023