Blisko 3 tys. ortopedów gościliśmy na 40. Jubileuszowym Zjeździe Naukowym PTOiT
Witając tak liczną rzeszę ortopedów, Prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego prof. Damian Kusz podkreślił, że ortopedia jest częścią nauk medycznych, w której jest ważne nie tylko wprowadzanie nowych metod postępowania zachowawczego i technik operacyjnych, ale także badań teoretycznych i doświadczalnych oraz rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych implantów. Postęp w tym zakresie gwarantuje sukcesywną poprawę wyników leczenia poprzez podwyższanie wskaźników biomechanicznych i biofunkcjonalnych zespoleń, sztucznych stawów. – Jestem przekonany – mówił prof. Kusz – że o tym wszystkim będziemy mogli dyskutować i prezentować własne doświadczenia.
Podczas ceremonii otwarcia zjazdu wręczono wyróżnienia i odznaczenia PTOiTr. Zasłużonych ortopedów uhonorowano medalem Wiktora Degi. Wręczono także odznaczenia „Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii”. Tu w gronie odznaczonych znaleźli się prof. Andrzej Wall oraz prof. Szymon Dragan – kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Podczas ceremonii otwarcia 40. Jubileuszowego Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego wręczono godność Członka Honorowego tego Towarzystwa profesorowi Rolfowi Haakerowi, znanemu niemieckiemu ortopedzie kierującemu kliniką w Brakel, który od wielu lat owocnie współpracuje z polskimi ortopedami.
Zebrani na uroczystości otwarcia w Hali Stulecia ortopedzi wysłuchali wykładu inauguracyjnego „O Śląsku i o Wrocławiu”, który wygłosił prof. Jan Miodek. Artystyczną gwiazdą wieczoru był zespół „Perfect”.
Co czekało na ortopedów, którzy licznie zjechali do Wrocławia? - W sesjach – mówi prof. Dragan - dotyczących operacyjnego leczenia zniekształceń kończyn uczestnicy mieli możliwość wymienienia się doświadczeniami w zastosowaniu najnowszych i innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia wrodzonych deformacji i nabytych zniekształceń u dzieci, młodzieży i dorosłych z zastosowaniem różnych technik operacyjnych, również z użyciem endoprotez. Sporo uwagi poświęciliśmy leczeniu operacyjnemu złamań okołostawowych i przezstawowych, co nadal jest poważnym problemem w chirurgii ortopedycznej. Mam nadzieję, że dyskusje, jakie toczyliśmy podczas obrad na ten temat, pozwolą na poprawę wyników leczenia chorych.
Ważną częścią spotkania naukowego, zwłaszcza dla młodych, szkolących się ortopedów, były sympozja sekcji naukowych Światowej Organizacji Chirurgów Ortopedycznych SICOT i europejskiej federacji siatkówki EFORT, w ramach których zaproszeni, wybitni ortopedzi polscy i zagraniczni poruszali tematy z zakresu leczenia schorzeń kręgosłupa i małoinwazyjnych technik operacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zorganizowane przez uczestniczące w Zjeździe firmy, w których prezentowane były innowacyjne metody leczenia i techniki operacyjne stosowane w ortopedii. Zjazd odbywał się podczas mistrzostw świata w siatkówce, dlatego organizatorzy pomyśleli o dużej sesji dotyczącej urazów w sportach zespołowych. Patronat nad tą sesją przyjął Polski Komitet Olimpijski i FIVB ( Światowa Federacja Piłki Sitkowej). Na tej sesji obecni byli przedstawiciele komisji medycznej światowej federacji siatkówki i PKOL.
Dużym zainteresowaniem w kuluarach zjazdu cieszyły się liczne stoiska firm ortopedycznych
Galeria zdjęć