Wróć do strony głównej
Aktualności | 14.05.2024

Byliśmy na meczu Śląska Wrocław

To był fantastyczny piątkowy wieczór, spędzony na Tarczyński Arena, gdzie Śląsk Wrocław w bardzo dobrym stylu pokonał Cracovię 4:0. Na trybunach pojawiło się 22 tys. kibiców i bardzo wielu z nich zatrzymało się przy stanowiskach Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz kampanii społecznej "Porusz serce", gdzie mieli możliwość nauczenia się pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

- Jest to bardzo fajna akcja. Dotychczas myślałem, że wykonanie resuscytacji jest dużo trudniejsze. Teraz wiem, że udzielenie pierwszej pomocy osobie, u której doszło do zatrzymania akcji serca nie jest wcale trudne, nie zaszkodzi a może wyłącznie pomóc - mówi jeden z kibiców.

Do szkolenia zachęcali eksperci z UMW, którzy gościli w studiu meczowym. Zwracali się do dorosłych i do dzieci, bo każdy z nas może być świadkiem nagłego zatrzymania krążenia, a statystyki nie napawają optymizmem. Tylko 50 procent osób przeżywa pozaszpitalne zatrzymanie krążenia, a większość z nich trafia do szpitala w bardzo złym stanie neurologiocznym. Dlatego tak ważne jest, aby nie bać się i natychmiast podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową. Tutaj liczy się każda sekunda.

Mamy nadzieję, że dzięki kampanii "Porusz serce" zwiększymy świadomość ludzi i przekonamy ich, że pierwsza pomoc nie jest niczym trudnym i nie należy się jej bać.
- Dziękujemy i cieszymy się, że Śląsk Wrocław wspiera akcję "Porusz Serce". Partner z takimi zasięgami w social mediach, pozwala nam na dotarcie do szerokiego grona osób, którym chcemy przekazać wiedzę na temat resuscytacji - mówi Dominika Szachniewicz, p.o. dyrektor generalny.

"Porusz serce" to kampania społeczna realizowana przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. W jej ramach uświadamiamy, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia (NZK) oraz uczymy, jak przeprowadzać ją skutecznie i bezpiecznie. Szkoliliśmy już m.in. na Stadionie Olimpijskim, byliśmy na wrocławskich uczelniach, wydarzeniach sportowych, graliśmy dla WOŚP i poruszaliśmy serca młodzieży szkolnej. Zaprosiliśmy także przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych do naszego Centrum Symulacji Medycznej. Pokazaliśmy, jak należy uczyć dzieci i młodzież zasad udzielania pierwszej pomocy oraz jakie są w tym obszarze najnowsze trendy. Co więcej, 15 szkół średnich i podstawowych otrzyma 19 defibrylatorów - urządzenia zwiększające szansę na przywrócenie akcji serca w momencie jego zatrzymania.
 

Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 14.05.2024 Autor edycji: Alicja Giedroyć-Skiba Data edycji: 14.05.2024