Chirurdzy endoskopowi z całego świata gościli we Wrocławiu
Ponad 300 uczestników ze wszystkich znaczące ośrodków w Europie, gościło na 7 Kongresie Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych Endoskopowych. Spotkanie organizowała katedra prof. Dariusza Patkowskiego.
Głównym organizatorem Kongresu była Katedra i Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej naszego Uniwersytetu, kierowana przez prof. Dariusza Patkowskiego. Uroczyste rozpoczęcie kongresu odbyło się we Wrocławskim Ratuszu. Był na nim obecny JM Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek.
To, że na miejsce 7 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych Endoskopowych wybrano Wrocław nie było przypadkiem. Prof. Ciro Esposito Prezydent ESPES, wskazuje między innymi na osiągnięcia wrocławskiego ośrodka uniwersyteckiego w dziedzinie operacji i zabiegów endoskopowych u noworodków.
- Za nami duże wydarzenie – mówi przewodniczący kongresu, prof. Dariusz Patkowski. – O jego randze świadczy liczny udział chirurgów dziecięcych niemal z całej Europy. Ponad 300 uczestników, reprezentowało wszystkie znaczące ośrodki chirurgii laparoskopowej w Europie. Największe grupy chirurgów przybyły do nas z Ukrainy i Włoch. W gronie wykładowców byli także koledzy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Cieszy, że mogliśmy się spotkać z wybitnymi i najbardziej znanymi autorytetami w dziedzinie endoskopowej chirurgii dziecięcej, że przyjechali do Wrocławia aby razem z nami podzielić się swoim bogatym i znaczącym doświadczeniem.
Jak podkreśla prof. Patkowski wielu z chirurgów dziecięcych, których gościliśmy, to pionierzy, którzy rozpoczynali endoskopową chirurgię dziecięcą. Jakby nie było w medycynie jest to stosunkowo młoda dziedzina. Jej początki to lata 90., a dynamiczny rozwój to ostatnie dwie dekady. Początkowo zakres zabiegów, które można było wykonywać laparoskopowo był bardzo ograniczony. Obecnie, dzięki postępowi, przede wszystkim w sprzęcie, a także dzięki zdobytemu doświadczeniu, chirurdzy dziecięcy mogą już wykonywać zaawansowane procedury, również u noworodków.
Fot. Adam Zadrzywilski
Uczestnicy kongresu, obok walorów naukowych, zapamiętają pobyt we Wrocławiu przez krasnala Endoskopka, który na pamiątkę tego wydarzenia został odsłonięty w wejściu do Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej przy ul. Skłodowskiej-Curie.
Obszerna relacja z kongresu pojawi się w październikowym wydaniu Gazety Uczelnianej.
Galeria zdjęć fot. Adam Zadrzywilski