Wróć do strony głównej
Aktualności | 09.02.2024

"Clean up Odra" zwycięzcą

Do konkursu Interstudent, organizowanego przez Fundację Edukacyjna "Perspektywy", zgłoszono najlepszych zagranicznych studentów zdobywających wiedzę na polskich uczelniach. Poprzeczka co roku jest ustawiana bardzo wysoko, bo nagradzani są ambitni, ciekawi świata, aktywni i zaangażowani młodzi ludzie. Prawdziwi liderzy na swoich uczelniach, którzy aktywizują innych do działania, inspirują, wzbogacają lokalne środowisko. 

W tym roku było rekordowo dużo zgłoszeń - ponad 120 - i przyznano pierwszą w historii zbiorową nagrodę specjalną dla trojga studentów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy stworzyli ponad kontynentalną grupę troszczącą się o środowisko. Helena Gebarska z Australii, Natalia Hiler ze Stanów Zjednoczonych i Chidubem Odera Mba pochodzący z Nigerii/Włoch - to oni zostali nagrodzeni za proekologiczne działania zespołowe "Clean up Odra". 

Choć studiują na trudnym kierunku lekarskim, stworzyli kolektyw zaangażowany w poprawę stanu Odry. Zebrali już 10 tysięcy kilogramów śmieci z jej brzegów! Zimą dokarmiają żyjące na brzegach ptaki (co poprawia bioróżnorodność nadrzecznej fauny), planują też kolejne działania, m.in. przygotowywanie jedzenia, ubrań i innych potrzebnych ludziom i zwierzętom rzeczy na nadchodzące miesiące. Najważniejsze jest dla nich, że akcja przyciąga wolontariuszy z uczelni i spoza niej, a każdy uczestnik kończy pracę z uśmiechem na twarzy - napisano w uzasadnieniu. 

Kapituła Konkursu Interstudent, który odbywa się pod honorowym patronatem przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz przy współpracy Krajowej Reprezentacji Doktorantów i Parlamentu Studentów RP przyznała nagrody, wyróżnienia i statuetki podczas konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2024" na Politechnice Poznańskiej. 

- Nasi studenci stworzyli grupę wolontariuszy i sprzątają brzeg Odry. W ich spotkaniach biorą udział studenci Uniwersytetu Medycznego różnych lat i kierunków, polscy i zagraniczni. To sprzyja ich integracji i wymianie doświadczeń. Gdyby nie ta inicjatywa myślę, że większość z nich nigdy nie spotkałaby się w murach uczelni. Niezwykłe jest to, że inicjatorami i głównymi organizatorami akcji sprzątania są studenci zagraniczni, którzy we Wrocławiu są "na chwilę", podczas studiów. To świadczy o ich ogromnej dojrzałości, otwartej postawie i nowoczesnym spojrzeniu na przyszłość naszej planety - podkreśla dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW, prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. kształcenia w języku angielskim UMW.

Pomysłodawczynią projektu "Clean up Odra" jest Helena Gebarska, australijska studentka, którą szokowały piękne, ale pełne śmieci okolice Odry we Wrocławiu. Swoim pomysłem sprzątania tych miejsc zaraziła dwoje studentów z zagranicy - Natalię Hiler ze Stanów Zjednoczonych i Chidubem Odera Mba pochodzącego z Nigerii/Włoch. - Okazało się, że im to też przeszkadza i chętnie chcieli razem zrobić coś dobrego dla innych. Wciąż próbuję znaleźć nowe pomysły, by przekonać jak najwięcej osób do udziału w sprzątaniu - mówi Helena. 

Od początku wspierała ją Natalia, która w Stanach Zjednoczonych też brała udział w wolontariacie. We Wrocławiu w "Clean up Odra" wykorzystuje swoje umiejętności fotograficzne. - Staram się uchwycić piękna chwile, niesamowita energię i uśmiech podczas naszych spotkań - dodaje Natalia, która tworzy także plakaty i ma mnóstwo nowych pomysłów. Zespół to także Chidubem Odera Mba, menedżer mediów społecznościowych, prowadzący stronę na Instagramie @cleanupodra, pełen pomysłów i zaangażowania. - Ludzie są chętni, żeby robić coś dla innych, coś dobrego - sprzątać, pomagać. Projekt "Clean up Odra" daje takie możliwości - mówi Odera. 

W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów zagranicznych w Polsce po raz pierwszy przekroczyła barierę 100 tysięcy - wynika z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2023" opublikowanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" w oparciu o dane GUS, uwzględniające również studentów przyjeżdżających w ramach wymiany. Zagraniczni studenci stanowią obecnie ponad 8,61 proc. ogółu studentów w naszym kraju, co oznacza, że doszliśmy pod tym względem do średniej europejskiej. Najchętniej studia w Polsce wybierają Europejczycy, którzy stanowią ponad 72 proc. wszystkich studiujących. Drugą grupę stanowią osoby pochodzące z Azji -16,5 proc. Podobnie jak w poprzednim roku wzrosła liczba studentów z Afryki.

Tagi #umw
Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 09.02.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 16.02.2024