
Dental and Medical Problems w światowej elicie
Czasopismo naukowe Dental and Medical Problems (DMP), wydawane przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, awansowało w rankingu Journal Citation Reports, uzyskując wzrost Impact Factor do 2.7 i najwyższą kategorię Q1 w obu notowanych dziedzinach.
W najnowszym zestawieniu nasz stomatologiczno-medyczny periodyk zajmuje pozycję 67/325 w kategorii Medicine, General & Internal oraz pozycję 35/157 w kategorii Dentistry, Oral Surgery & Medicine (tu awans o kilkadziesiąt pozycji). Czasopismo znalazło się w Q1 w obu kategoriach, co oznacza, że należy do top 25 proc. najlepszych czasopism naukowych na świecie o tym profilu. Wyniki zostały opublikowane 20 czerwca.
– Jestem w szoku – przyznaje redaktor naczelny DMP prof. Mieszko Więckiewicz. – Tym bardziej, że wiele innych czasopism o podobnym profilu nie tylko nie zdołało utrzymać IF z ubiegłych lat, ale zanotowało spadek tego wskaźnika. A my uzyskaliśmy wzrost pomimo tego, że zaczęliśmy publikować więcej artykułów, co zwiększa mianownik jego obliczania. Oznacza to, że cytuje nas coraz więcej czasopism naukowych.
Sukces w tegorocznym rankingu to dla redakcji periodyku także potwierdzenie słusznego kierunku wprowadzonych zmian. Redaktor naczelny prof. Mieszko Więckiewicz i jego zastępca dr hab. Helena Martynowicz, prof. UMW prowadzą czasopismo od 2019 r. Głównym ich celem było umiędzynarodowienie periodyku i poprawa indeksacji. Udało się dostosować DMP do międzynarodowych standardów wydawniczych. Jedną z pierwszych decyzji była zmiana rady naukowej, wcześniej składającej się w większości z polskich naukowców. Obecnie dominują w niej badacze z całego świata – jest ich blisko 80 proc. Najważniejszym kryterium wyboru członków rady jest ich międzynarodowy dorobek naukowy oraz chęć do systematycznej pracy. Udało się pozyskać do tego grona wybitnych badaczy. Kolejna sprawa, to wprowadzenie międzynarodowych standardów raportowania badań, obowiązkowych dla autorów. Ponadto redaktorzy przykładają ogromną wagę do standardów etycznych wydawnictwa. O standardy redakcyjne dba głównie redaktor Joanna Gudarowska, która m.in. każdy tekst sprawdza w programie antyplagiatowym, a w sprawie wszelkich technicznych uwag koresponduje z autorami.
Redaktorzy są także konsekwentni w selekcji artykułów do publikacji. Decyduje nie tylko nazwisko autora, ale także tematyka i po prostu jakość. To wszystko procentuje.