Wróć do strony głównej
Aktualności | 03.09.2024

Dorota Bęben w finale EU TalentOn

W gronie najlepszych z najlepszych, którzy weszli do finału europejskiego konkursu EU TalentOn, jest Dorota Bęben, studentka ostatniego roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Przedstawicielka UMW już za kilka dni weźmie udział w prezentacji innowacyjnych rozwiązań dotyczących profilaktyki i leczenia nowotworów.

Na tegoroczny konkurs EU TalentOn – zainicjowany, współorganizowany i finansowany przez Komisję Europejską – wpłynęło 1 276 zgłoszeń od naukowców z 38 krajów. Autorzy najlepszych aplikacji, ocenianych m.in. przez międzynarodowy zespół ekspertów, wezmą udział w jednej z największych imprez typu "burza mózgów", którą zaplanowano 9-14 września w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024.

Wśród 108 finalistów jest tylko 15 osób z Polski, w tym Dorota Bęben, studentka farmacji na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu oraz przewodnicząca SKN Cytometrii przepływowej i badań biomedycznych, która – dzięki wybitnym osiągnięciom – od października będzie jednocześnie słuchaczką Szkoły Doktorskiej UMW.

EU TalentOn adresowany jest do badaczy w wieku 21-35 lat, którzy reprezentują dyscypliny związane z obszarami uznanymi za priorytetowe przez Unię Europejską i zapisanymi w Programie Operacyjnym Horyzont Europa. Należą do nich: przystosowanie do zmian klimatu, profilaktyka nowotworów i opieka nad pacjentami onkologicznymi, odnowa wód i oceanów, inteligentne miasta oraz poprawa stanu gleb. Zadaniem uczestników konkursu będzie zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań wyżej wymienionych problemów globalnych. Pula nagród dla zwycięzców wynosi 75 tys. euro.

Dorota Bęben, wraz z zespołem, zaprezentuje pomysły dotyczące profilaktyki i opieki nad pacjentami onkologicznymi. W Europie każdego roku diagnozę "nowotwór" słyszy 2,7 mln osób, z których 1,3 mln umiera. Pesymistyczne dane wskazują, że w 2040 r. liczba "nowych przypadków" może wzrosnąć do ponad 3,24 mln rocznie.

– Przedyskutujemy i wskażemy możliwości poprawy profilaktyki (np. badania przesiewowe, ocena ryzyka zachorowania, AI w diagnozie), wdrożenia nowoczesnych metod badań i leczenia (np. immunoterapia, spersonalizowana terapia molekularna), jak również polepszenia jakości życia chorych i ich komunikacji z pracownikami ochrony zdrowia oraz finansowania opieki medycznej – wyjaśnia studentka UMW.

Jury, złożone z ekspertów w danych dziedzinach nauk, oceni m.in. wartość zaprezentowanych rozwiązań, kreatywność i możliwość wdrożenia pomysłów.

Dorota Bęben ma na koncie kilka prac naukowo-badawczych dotyczących nowotworów, które z sukcesami prezentowała na międzynarodowych konferencjach. Dotyczyły one m.in. działania przeciwnowotworowego CBG i kwasowej formy CBG-A w raku jelita grubego oraz zastosowania terpenów z konopi w zwalczaniu macierzystych komórek nowotworowych. Brała też udział w projektach poświęconych pacjentom z rakiem trzustki. Teraz skupi się na raku płuc, jednym z nowotworów o największej śmiertelności. 

– Pacjenci z drobnokomórkowym rakiem płuc leczeni są chemioterapią i/lub radioterapią. Metody te mają jednak wiele ograniczeń i wiążą się z poważnymi skutkami ubocznymi, takimi jak neutropenia, ostre reakcje popromienne czy ostre zapalenie przełyku. Dodatkowo pooperacyjna chemioterapia lub radioterapia możliwa jest tylko u pacjentów w bardzo dobrym stanie i zwiększa ich 5-letnie przeżycie jedynie o 5 procent. Z kolei leczenie pacjentów w późnych stadiach choroby lub z układowym rakiem płuc niedrobnokomórkowym ma głównie charakter paliatywny – mówi Dorota Bęben i dodaje: – Wszystko to każe szukać nowych form terapii i na tym planuję się skupić. Moje przyszłe badania mają na celu opracowanie nieinwazyjnej, ukierunkowanej, bezpiecznej i skutecznej terapii raka płuc drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego. Projekt będzie oceniał potencjał przeciwnowotworowy substancji wyizolowanych z marihuany i zapakowanych w nanonośnik naturalnego pochodzenia.

Studentka UMW cieszy się z wygranych kwalifikacji: – Mam nadzieję, że poznam ludzi z taką samą pasją do nauki, którzy myślą podobnie i być może stworzymy zgrany zespół nie tylko na czas trwania EU TalentON – tłumaczy.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 03.09.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 04.09.2024