



Endokrynologia i diabetologia dziecięca
24-25 marca br. odbyła się konferencja "Wrocławskie Spotkania z Endokrynologią i Diabetologią Dziecięcą". Wydarzenie, w którym uczestniczyło około 200 osób z całej Polski, zorganizowała Katedra i Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego UMW.
Celem spotkania było przekazanie lekarzom pediatrom, lekarzom rodzinnym oraz endokrynologom i diabetologom wiedzy na temat zaburzeń hormonalnych, cukrzycy oraz otyłości u dzieci i młodzieży.
Wykłady wygłosili wybitni specjaliści z zakresu endokrynologii i diabetologii, a dotyczyły one m.in. zaburzeń dojrzewania płciowego (prof. Jerzy Starzyk z CM-UJ w Krakowie) i zespołu Turnera (dr Beata Wikiera, UMW), niezgodności płci (prof. Aneta Gawlik ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego), chorób tarczycy (prof. Iwona Beń-Skowronek, Uniwersytet Medyczny w Lublinie), niskiego wzrostu (prof. Anna Noczyńska, UMW i prof. Andrzej Kędzia, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) czy krzywicy hipofosfatemicznej (prof. Monika Obara-Moszyńska, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu).
W "dniu diabetologicznym" omówiono problem patofizjologii i leczenia otyłości (prof. Beata Mianowska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi) i insulinooporności (prof. Artur Mazur, Uniwersytet w Rzeszowie), a także cukrzycy typu 1 i towarzyszących jej chorób współistniejących (prof. Przemysław Jarosz-Chobot ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, prof. Joanna Nazim z CM-UJ, prof. Barbara Głowińska-Olszewska, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, dr hab. Bartłomiej Matejko z CM-UJ i dr Anita Horodnicka-Józwa z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie).
Wśród prelegentów były także prof. Joanna Rymaszewska, która poruszyła temat depresji towarzyszącej chorobom przewlekłym oraz dr hab. Katarzyna Madziarska, prof. UMW, która przybliżyła zagadnienia wieloaspektowego wpływu COVID-19 na cukrzycę. Prof. Goran Petrovski z Doha w Katarze wspólnie z dr Agnieszką Zubkiewicz-Kucharską (UMW) omówili z kolei zasady terapii i skuteczność leczenia pacjentów z cukrzycą typu 1 przy pomocy hybrydowej zamkniętej pętli.
W czasie konferencji nie zabrakło prezentacji (w formie sesji warsztatowych) najważniejszych osiągnięć oraz nowych technologii, wykorzystywanych w terapii pacjentów diabetologicznych.
Konferencja "Wrocławskie Spotkania z Endokrynologią i Diabetologią Dziecięcą" była również okazją do uhonorowania prof. Anny Noczyńskiej, wieloletniej Kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego UMW. Podziękowania za współpracę złożył jej zespół oraz zaproszeni goście.
Organizatorzy planują, aby "Wrocławskie Spotkania z Endokrynologią i Diabetologią Dziecięcą" na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń naukowo-szkoleniowych Wrocławia i kraju.