Wróć do strony głównej
Aktualności | 17.10.2023

Erasmus+ a mikropoświadczenia

"Erasmus+ a mikropoświadczenia" to cykl ogólnopolskich spotkań organizowanych przez Erasmus+ InnHUB. Jedno z nich odbyło się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, który jest uczelnią partnerską regionalnego InnHUBa. Uczestnicy spotkania wzięli udział w panelach, prezentacjach i warsztatach, które przybliżyły aspekt teoretyczny i praktyczny zagadnienia oraz pokazały możliwości projektów wykorzystujących mikropoświadczenia w ramach programu Erasmus+. 

Mikropoświadczenia zostały przedstawione jako droga, którą uczelnie powinny obrać, aby uchronić się przed odejściem do lamusa. Uczenie się oparte na kompetencjach – konkretnych umiejętnościach, których można nauczyć się w czasie nie dłuższym niż sześć miesięcy – to według prelegentów przepis na sukces uniwersytetów na miarę XXI wieku.

O mikropoświadczeniach dużo zaczęto mówić w ostatnim roku, lecz sama ich idea narodziła się sporo wcześniej. Mikropoświadczenia powstały w efekcie reagowania na potrzeby rynku pracy i w celu wypełniania luk kompetencyjnych oraz rozwoju zawodowego.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak w łatwy sposób gromadzić, przechowywać i udostępniać innym, uzyskane mikropoświadczenia. W trakcie warsztatów uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania wniosków o finansowanie w ramach Akcji Partnerstwa na rzecz współpracy, ich elementów obowiązkowych, a także mogli przećwiczyć np. uzasadnianie wyboru partnerów. 

W programie spotkania poruszono kwestie:

  • Zagadnienia mikropoświadczeń w projektach E+
  • Cyfrowego poświadczenia Europass 

Warsztaty dotyczyły zagadnień: "Mikropoświadczenia – od teorii do praktyki" oraz "Partnerstwa na rzecz współpracy krok po kroku"

***

16 czerwca 2022 r. Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła zalecenie w sprawie europejskiego podejścia do mikropoświadczeń na potrzeby uczenia się przez całe życie i zdolności do zatrudnienia. Celem zalecenia jest usprawnienie tworzenia, wdrażania i uznawania mikropoświadczeń w różnych instytucjach, firmach, sektorach i krajach. Mikropoświadczenia są potwierdzeniem wyników w nauce osiągniętych w ramach krótkiego doświadczenia edukacyjnego (np. kursu lub szkolenia). W sposób elastyczny i ukierunkowany pomagają w poszerzaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji potrzebnych do rozwoju osobistego i zawodowego.

W Europie i na świecie szybko powstają nowe, krótsze od tradycyjnych formy edukacyjne, których potwierdzeniem są mikropoświadczenia. Wiele różnych podmiotów publicznych i prywatnych oferuje takie formy nauki w odpowiedzi na zapotrzebowanie na bardziej elastyczne i zindywidualizowane formy kształcenia i szkolenia. Jest to również sposób na zapewnienie możliwości kształcenia i szkolenia szerszemu gronu uczących się, w tym osobom należącym do grup defaworyzowanych i znajdujących się w trudnej sytuacji.

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 17.10.2023 Autor edycji: Monika Maziak Data edycji: 20.10.2023