Wróć do strony głównej
Aktualności | 24.11.2023

Głosujemy na naszą studentkę

Magdalena Koch, studentka IV roku pielęgniarstwa na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu ma szansę znaleźć się w ścisłym finale prestiżowego konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award). Głosowanie, poprzez portal Facebook, potrwa do 28 listopada.

Konkurs Queen Silvia Nursing Award adresowany jest do osób studiujących pielęgniarstwo oraz praktykujących pielęgniarek i pielęgniarzy. Jego celem jest promocja pomysłów na poprawę jakości opieki nad pacjentami – zwłaszcza starszych i/lub cierpiących na demencję.

Kandydaci mogą zgłaszać dowolną liczbę propozycji, a jury ocenia zarówno rozwiązania czysto teoretyczne, jak i te, które udało się choćby w części zrealizować. Ważne, aby ich wdrożenie usprawniało pielęgnowanie pacjentów i pomagało rozwiązywać najpilniejsze potrzeby zdrowotne społeczeństwa.

W ramach tegorocznej edycji konkursu kapituła wybrała pięć osób, które powalczą o główną nagrodę. Szóstą mają możliwość wskazać internauci. W gronie dziesięciu kandydatek, na które można głosować poprzez portal Facebook jest Magdalena Koch, studentka IV roku pielęgniarstwa na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, która zaproponowała realizację projektu "Warsztaty edukacyjne dla rodzin".

– Pomysł polega na stworzeniu programu dla osób przebywających we wspólnym gospodarstwie domowym z ludźmi przewlekle, obłożnie czy terminalnie chorymi, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji – mówi i dodaje: – Z moich obserwacji wynika, że rodziny często celowo przedłużają hospitalizacje swoich bliskich, ponieważ boją się, że nie poradzą sobie w warunkach domowych z opieką nad leżącą osobą.

Problemem są także wezwania zespołów ratownictwa medycznego, których można byłoby uniknąć, gdyby opiekunowie byli lepiej przygotowani. – Tymczasem oni nie wiedzą, co jest lub może być normą u chorych, jakie stany nagłe i pilne mogą wystąpić, który ze stanów może poczekać do wizyty lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a który wymaga natychmiastowego podjęcia czynności ratunkowych i hospitalizacji w trybie pilnym – wyjaśnia młoda pielęgniarka. 

Studentka zwraca również uwagę, że tematyka osób starszych i obciążonych wielochorobowością nie jest poruszana na kursach pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy ani innych szkoleniach dla osób bez wykształcenia medycznego. Dostępne kursy dotyczą zwykle stanów nagłych, takich jak nagłe zatrzymanie krążenia, tamowanie krwotoków, niedrożność dróg oddechowych spowodowana ciałem obcym itd. 

Najważniejszym założeniem projektu ma być więc stworzenie bezpiecznej przestrzeni do nauki, zadawania pytań oraz wymiany doświadczeń – miejsc typu "szkoły opieki", które pomogłyby rodzinom profesjonalnie pielęgnować chorych w środowisku domowym, a tym samym zwiększyłyby chęci bliskich do opieki nad pacjentami. 

Na laureata Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji czeka 6 tys. euro stypendium, możliwość indywidualnego stażu i udziału w międzynarodowym networkingu, jak również dyplom od Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii i zaproszenie na uroczystość ceremonii wręczenia nagród w pałacu w Sztokholmie.

Głosowanie trwa do 28 listopada poprzez portal Facebook – link >> 
Każdy może oddać jeden głos dziennie.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 24.11.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 24.11.2023