Wróć do strony głównej
Aktualności | 02.06.2023

Granty dla naszych studentów

Dwa koła naukowe i jedno stowarzyszenie studentów działające na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, otrzymały dofinansowanie z Funduszu Aktywności Studenckiej. Granty na realizację projektów przyznało im Wrocławskie Centrum Akademickie.

Celem programu Fundusz Aktywności Studenckiej (FAST) jest wspieranie przedsiębiorczości, innowacyjności i kreatywności akademickiej oraz zaangażowania w rozwój badań naukowych. W konkursie mogą uczestniczyć koła naukowe oraz grupy i organizacje studentów/doktorantów z wrocławskich uczelni, które mają pomysły na projekty, ale brakuje im środków na ich realizację.

Na tegoroczny konkurs FAST wpłynęło aż 101 wniosków. Komisja wybrała 17 zwycięskich projektów, które otrzymają dofinansowanie na łączną kwotę 100 tys. zł. Wśród wyróżnionych inicjatyw trzy są autorstwa studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu:

SKN Biologii Komórki Nowotworowej – projekt pt. "Odkrycie związków przeciwnowotworowych z Wrocławskiej przyrody: endofity z Lasu Mokrzańskiego"
Liczba chorych na nowotwory rośnie, dlatego naukowcy nieustannie szukają skutecznych metod ich leczenia. W przemyśle farmaceutycznym coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty pochodzenia naturalnego, do których należą grzyby endofityczne. Od wielu lat trwają badania nad określeniem aktywności tych mikroorganizmów.
Zadania tego podejmą się również członkowie SKN Biologii Komórki Nowotworowej, którzy w ramach projektu planują określić aktywność przeciwnowotworową związków wytwarzanych przez grzyby endofityczne z różnych gatunków drzew rosnących we wrocławskim Lesie Mokrzańskim. Modelem badawczym będą z kolei linie komórkowe czerniaka oraz nowotworu płuc, a także zdrowe komórki – jako model porównawczy. 
Studenci mają nadzieję okryć niezbadane dotąd aktywne związki grzybów endofitycznych, które będzie można wykorzystać w terapiach pacjentów.
Badania przeprowadzą Magdalena Kloc, Urszula Szwedowicz i Ewa Tokarz pod opieką dr hab. Julity Kulbackiej, prof. UMW i prof. Jolanty Saczko.

"Zmarli mogą ratować i uczyć żywych" – projekt SKN Paleoanatomii "Vertex"
Studenci z koła naukowego, które działa przy Zakładzie Anatomii Prawidłowej UMW, będą propagować wiedzę na temat transplantologii oraz przekazywania zwłok na cele naukowe. W tym celu spotkają się zarówno z uczniami szkół ponadpodstawowych, jak i studentami Uniwersytetu III Wieku, którym opowiedzą o donacji, jej celach, prawnych i medycznych uregulowaniach, jak również o transplantacji organów od dawców żywych oraz martwych. Odpowiedzą też na pytania osób zainteresowanych tematyką, a najczęstsze i najciekawsze zagadnienia będą publikować w mediach społecznościowych na fanpage projektu.
Nasi naukowcy planują także przeprowadzić badanie ankietowe, które ma pokazać, jaką wiedzą na temat transplantacji i donacji dysponują wrocławianie, a co za tym idzie, w jakich kwestiach przyda się dodatkowa, podnosząca świadomość społeczną, edukacja.
Projekt zrealizują Kinga Brawańska, Aleksandra Faryś, Jan Jakubowski, Michał Krotliński, Julia Kruzel, Grzegorz Mikita, Zofia Rogala i Hubert Szyller pod opieką dr. n. biol. Pawła Dąbrowskiego.

"Tramwaj zwany Pożądaniem" – projekt Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Wrocław
W ramach akcji studenci UMW zaproszą mieszkańców Wrocławia na bezpłatny przejazd udekorowanym tramwajem, w czasie którego każdy pasażer będzie mógł skorzystać z ich wiedzy na temat bezpiecznego współżycia, świadomej zgody oraz zapobiegania infekcjom przenoszonym drogą płciową, w tym zakażeniu wirusem HIV. Dodatkowo projekt umożliwi walkę ze stygmatyzacją oraz dotarcie do grupy młodych osób, które dopiero odkrywają swoją seksualność.
Wolontariusze będą również wykonywali testy na obecność HCV (zapalenie wątroby typu C) oraz HIV, a wszystkim zainteresowanym przekażą komplet danych placówek, do których można się zgłosić, gdy dojdzie do ryzykownego zachowania seksualnego. Dla uczestników przygotują też darmowe prezerwatywy i pamiątkowe gadżety.
"Tramwaj zwany Pożądaniem" to akcja edukacyjno-profilaktyczna, która prawdopodobnie odbędzie się 1 grudnia – w Światowy Dzień AIDS. Dzięki wykorzystaniu miejskiego środka transportu organizatorzy chcą zwiększyć dostępność wydarzenia i dotrzeć do jak największej liczny osób. 
Wydarzenie zorganizują studenci z IFMSA-Poland Oddział Wrocław pod opieką prof. Agnieszki Piwowar.

Fot. Tomasz Walów / IFMSA-Poland Oddział Wrocław

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 02.06.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 07.06.2023