Helpers’ Generation na UMW
Dawcą szpiku i komórek macierzystych może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-55 lat. Sam proces rejestracji jest bezbolesny i polega na pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Trwa chwilę, ale ta chwila może uratować czyjeś życie.
Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Aby zwiększyć szanse pacjentów na znalezienie dawców szpiku kostnego studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu po raz kolejny zapraszają do udziału w akcji Helpers’ Generation.
Helpers’ Generation to projekt, który rozpoczął się 11 lat temu. Fundacja DKMS we współpracy ze studentami polskich uczelni zainicjowała rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Od tego czasu, dzięki zaangażowaniu społeczności akademickiej zarejestrowano prawie 170 tys. potencjalnych dawców, z których 1690 okazało się dawcami faktycznymi, a więc osobami, które podarowały potrzebującym szansę na życie. Właśnie dlatego warto podzielić się komórkami macierzystymi szpiku.
Wśród osób z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego tylko 25 proc. – jak wskazują dane – znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostali muszą liczyć, że gdzieś w bazie jest ich "bliźniak genetyczny". I właśnie tych bliźniaków będą szukać nasi studenci w czasie kolejnej akcji Helpers’ Generation
od 2 do 6 grudnia 2024 r. w godz. 10.00-16.00 w Bibliotece Głównej UMW (CNIM) przy ul. Marcinkowskiego 2-6.
Każdy może przyjść, poświęcić kilka minut i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.