


III edycja konferencji medycznej DOLMED.Tech
W dniach 20-22 listopada 2024 r. odbyła się III edycja konferencji medycznej Forum Dolnośląskie DOLMED.Tech w nowej formule.
Ideą konferencji było stworzenie miejsca na Dolnym Śląsku, w którym mogłyby spotykać się: świat nauki, biznesu i nowych technologii branży medycznej.
Inicjatorem konferencji było Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.
Moderatorem panelu „Czy jest na AI lekarz? Kto jest najlepszym medycznym partnerem dla twórcy innowacji z obszaru MedTech?” była dr Agnieszka Siennicka, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW.
W panelu zasiedli:
- dr Paweł Gawłowski reprezentujący Pracownię Innowacyjnej Edukacji Medycznej w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
- dr Małgorzata Sotomska, biochemiczka a zarazem przedstawicielka start-upu med-tech: Code Publishing sp. z o.o.
- dr inż. Maciej Pondel, prof. UEW, Kierownik Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu z Uniwersytetu Ekonomicznego We Wrocławiu, który - w ramach konsorcjum - jest zaangażowany w tworzenie Centrum Medycyny Cyfrowej w UMW
- Mateusz Lickindorf - Student Kierunku Lekarskiego na UMW i Inżynierii Biomedycznej PWr, Przewodniczący SKN Sztucznej Inteligencji w Medycynie.
Dyskusja dotyczyła rozdźwięku między tym, co dzieje się w obszarze innowacji medycznych z perspektywy tzw. wydarzeń "branżowych" (tj. np. właśnie forum Dolmed.tech), na których rozwiązania informatyczne wspierające medycynę wydają się być wszechobecne, w odniesieniu do sytuacji większości podmiotów w systemie ochrony zdrowia, gdzie czasami trudno dostrzec jakiekolwiek innowacje. Zastanawiano się nad przyczynami istnienia dwóch tak różnych światów oraz nad sposobami zredukowania tych różnic poprzez wprowadzanie innowacyjnych zmian, przyglądając się kompetencjom, które powinien posiadać personel zaangażowany w taki proces. Podkreślano jednocześnie wciąż niedoskonałe środowisko wdrażania innowacji, rozumiane jako szpitalne systemy informatyczne, wymagające obsługi w sposób, który prowadzi do generowania chaotycznych zbiorów danych, co nie jest optymalne dla rozwoju zaawansowanych algorytmów.
„Potrzebujemy interdyscyplinarnych zespołów, które zintegrują świat medycyny i technologii, przy czym medycznymi partnerami w tworzeniu innowacji mogą być nie tylko lekarze - trzeba wykorzystać wiedzę i doświadczenie innych zawodów medycznych, np. specjalistów zdrowia publicznego, ratowników medycznych, pielęgniarki czy biostatystyków, czyli osoby które doskonale rozumieją dane medyczne, znają system ochrony zdrowia, są blisko pacjentów i co ważne - dostrzegają dodatkowe obszary, które wymagają innowacyjnego wsparcia" – podsumowuje dr Agnieszka Siennicka.