Wróć do strony głównej
Aktualności | 12.06.2023

III kryterium ewaluacji

III kryterium opisuje wpływ wyników pracy naukowców związanych z uczelnią na otoczenie, społeczne i nie tylko. Trudno zmierzyć je za pomocą klasycznych narzędzi stosowanych w przypadku oceny prac naukowych. Dlatego też wszelkie uwagi i wskazówki odnośnie tego, co wpisuje się w ramy ewaluacyjnego kryterium są niezwykle cenne.  W najbliższym czasie zwrócą się do Państwa specjaliści z UMW, którzy uzyskali podczas ostatniej ewaluacji najwięcej punktów w zakresie III kryterium spośród wszystkich naszych wydziałów, jak i eksperci, którzy będą sprawdzali możliwość zgłoszenia projektów w zakresie III kryterium do przyszłej ewaluacji, tak aby wszystkie zagadnienia z nim związane były dla wszystkich jasne.

Trzecie kryterium - czym jest?

W spektrum III kryterium wpisują się korzyści, jakie wynikają z ich badań, z patentów, które powstają, z rozwiązań i propozycji, które przekładają się na życie mieszkańców miasta, regionu, kraju czy społeczności międzynarodowej.

Przykładem wpływu wyników pracy naukowców na pacjentów w skali międzynarodowej są na przykład standardy, które możemy przygotować jako lekarze i naukowcy, jak również metody operacyjne skutecznie wdrożone w innych ośrodkach chirurgicznych i tam stosowane. Takim przykładem może być również międzynarodowe badanie oceniające stan zdrowia społeczeństw rożnych krajów. Jego wyniki, opracowane i przeanalizowane przez naszych naukowców, stanowią o naszym wpływie na zdrowie pacjentów nie tylko w Polsce, ale też poza nią. W ocenie III kryterium niezwykle ważna jest właśnie skala zasięgu. Zasięg takiego wyniku może być międzynarodowy i wtedy jest punktowany najwyżej, następnie mamy zasięg krajowy, regionalny i lokalny, przy czym za ten ostatni nie uzyskujemy punktów.

Ocenie wpływu towarzyszyć muszą dowody, w tym publikacje, ale też artykuły w prasie, również popularnej, wywiady, książki i inne opisy tego, w jaki sposób naukowa praca odcisnęła wpływ na otoczeniu.

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 12.06.2023 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 12.06.2023