
Integracja wokół interny
„Zadziwiające Oblicza Interny" – to tytuł cyklu comiesięcznych spotkań naukowo-klinicznych, organizowanych przez Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu pod patronatem rektora UMW. Pierwsze z nich odbyło się we wtorek 29 października br. w sali W-1 Wydziału Farmaceutycznego przy ul. Borowskiej 211.
Jak powiedział rektor UMW prof. Piotr Ponikowski podczas inauguracji wydarzenia, adresowane jest ono przede wszystkim do młodych lekarzy i naukowców. „Zadziwiające Oblicza Interny" to przestrzeń do interdyscyplinarnej wymiany wiedzy i doświadczeń, prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz praktycznego postępowania w szerokiej gamie tych schorzeń. Wielodyscyplinarne podejście w zakresie interny stało u podstaw idei stworzenia w UMW i USK Instytutu Chorób Wewnętrznych, który działa od 1 lipca br. Jednostka, kierowana przez prof. Piotra Wilanda, obejmie osiem obszarów klinicznych w USK: alergologię, angiologię, diabetologię, endokrynologię, gastroenterologię, geriatrię, nefrologię i reumatologię.
W ramach nowego cyklu, nowości z obszaru interny przedstawiają wybitni specjaliści UMW i USK. Wykłady kończą się otwartą dyskusją.
Inauguracyjne spotkanie otworzył wykład dr. Wojciecha Zimocha z Instytutu Chorób Serca USK, który przedstawił współczesne metody rozpoznawania choroby niedokrwiennej serca. Dr hab. Marita Nittner-Marszalska z Katedry i Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK i UMW, omówiła różnorodne aspekty nadwrażliwości na NLPZ. Dr hab. Andrzej Konieczny z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych USK i UMW, zaprezentował aktualne postępowanie w przypadku uszkodzenia nerek w przebiegu nefropatii toczniowej.
Kolejna sesja cyklu „Zadziwiające Oblicza Interny" zaplanowana jest na listopad.