









Kolejni studenci rozpoczęli nowy rok akademicki
130 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) odebrało legitymacje studenckie i uroczyście zainaugurowało nowy rok akademicki 2023/2024. W gronie tym są 32 osoby, które dopiero zaczynają przygodę z nauką na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, pozostali zdecydowali się kontynuować udział w zajęciach.
Uroczystość, zgodnie z akademicką tradycją, rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego, który tworzą Barbara Dubaniewicz, Andrzej Dubaniewicz i Liliana Gołek. Słuchaczy przywitał dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem, prof. Michał Jeleń, pełnomocnik rektora ds. UTW oraz Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego. Spotkanie uświetniły wykład inauguracyjny dr. hab. Krzysztofa Wroneckiego pt. "Zrozumieć mózg" oraz występy uczelnianego chóru Medici Cantantes.
– Ostatnie lata przyniosły nam scenariusze znane z filmów katastroficznych: pandemię, konflikt zbrojny, groźbę wojny atomowej, różne przejawy działania sztucznej inteligencji czy efekty zmian klimatycznych w postaci kataklizmów. Odpowiedzią ludzkości na te wydarzenia jest wiedza, nauka oparta na faktach i solidarność społeczna. Państwo mają nie tylko wiedzę, ale również bezcenne życiowe doświadczenie i ciekawość świata, która spowodowała, że zostaliście słuchaczami naszego uniwersytetu – mówił w czasie inauguracji dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW.
Średnia wieku słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku UMW wynosi niecałe 70 lat, a najstarsza z nich ukończyła 90 rok życia. W ramach zajęć studenci uczestniczą w wykładach poświęconych m.in. profilaktyce i promocji zdrowego trybu życia, które prowadzą pracownicy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jak również zajęciach fakultatywnych. Do wyboru mają m.in. lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego, warsztaty z gimnastyki umysłu czy nordic walking. Udział w spotkaniach UTW to także doskonały sposób na podtrzymywanie ciekawości świata i ludzi oraz pielęgnowanie relacji międzyludzkich.
W czasie najbliższych dwóch semestrów studenci dowiedzą się m.in. czy każdy lek jest potrzebny; czego wstydzimy się u lekarza; dlaczego jelita są drugim mózgiem; jak rozpoznać rośliny trujące i jak żyć z cukrzycą. Wysłuchają także wykładów na temat interakcji między lekami i pożywieniem, tajemnic snu, balneologii czy biobankowania. Rok akademicki zakończą 11 czerwca 2024 r.
Fot. Tomasz Modrzejewski